Türkiye'den AB'ye: Engel koymayın

Türkiye'den AB'ye: Engel koymayın.12997
  • Giriş : 21.04.2009 / 23:29:00

Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta bugün yapılan, AB Troykası ile Türkiye arasındaki bakanlar toplantısından karar..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta bugün yapılan, AB Troykası ile Türkiye arasındaki bakanlar toplantısı sona erdi.
Türkiye ve AB yetkilileri arasında önce heyetler arasında başlayan, ardından ev sahibi Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanı Karel Schwarzenberg'in heyet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğinde devam eden toplantıda Türkiye'nin, AB yetkililerine, "Müzakere süreciyle alakası olmayan siyasi konuları gerekçe göstererek, yolumuza engel konulmaması" mesajını somut bir şekilde ilettiği öğrenildi.

Görüşmelerde Kıbrıs sorununun da detaylı bir şekilde ele alındığını belirten diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin, Kıbrıs'taki garantörlüğü sisteminin de devam edeceği, siyasi eşitliğe sahip iki kesimli bir ortaklık oluşması yolundaki görüşünü AB tarafına anlattığı, AB tarafının da, "Taraflar arasında devam etmekte olan müzakereleri desteklediğini ve müzakerelerin başarıya ulaşması gerektiğini" beyan ettiğini söylediler.

AB yetkililerinin görüşleri

Görüşmelerde, Türkiye ile Ermenistan yakınlaşmasından memnuniyetini dile getiren AB yetkilileri, "sınır kapısının açılması halinde bunun Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümünü kolaylaştıracağı yolundaki umutlarını" dile getirdiler.

Bu arada AB tarafı Yukarı Karabağ sorununa işaret ederek, Azerbaycan'ın "hassasiyetini anladıkları" mesajını verdiği öğrenildi.

Görüşmelerde, Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığı sırasında açılması planlanan, Sosyal politika ve istihdam ile Vergilendirme başlıklarının da dönem başkanlığı sona ermeden önce açılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Ortak basın toplantısı

Resmi görüşmelerin sona ermesinin ardından, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve toplantılara AB Troykası'nı temsilen katılan üç yetkili, Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanı Karel Schwarzenberg, AB genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn ve birliğin müteakip dönem başkanı İsveç Dışişleri bakanı Carl Bildt, ortak basın toplantısı yaptı.

Schwerzenberg, Türkiye'deki reform sürecinin "yeni itici güce ihtiyaç duyduğunu" belirterek, Türk hükümetinin reform sürecini aksatmadan sürdürmesini beklediklerini kaydetti.

Kıbrıs sorununun çözümü için 2009 yılının iyi bir yıl olması dileğinde bulunan Schwarzenberg, "taraflar arasındaki müzakerelerin başarıya ulaşması gerekiyor" dedi. Schwarzenberg, "Türkiye'nin bölgedeki girişimlerinin AB'nin stratejik çıkarlarıyla örtüştüğünü" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*