Türkiye'den Afganistan'a asker yok

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Litvanya'nın başkenti Riga'daki NATO Zirvesi'ne Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme taahhüdünde bulunmaması damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zirvede, medeniyetlerarası diyalog konusunda İspanya ile Türkiye'nin çalışmalarının önemine değinildi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, ABD Başkanı Bush, İngiltere Başbakanı Blair ve İtalya Başbakanı Prodi ile görüşmeler yaptı.

26 ülkenin katıldığı Riga Zirvesi'nde Türkiye'yi ilgilendiren 4 önemli karar alındı. Bu kararlar çerçevesinde operasyonel hale getirilen Acil Mukabele Kuvveti'ne (NRF) Türkiye 300 asker verecek. Devlet ve hükümet başkanlarının 2002 sonunda Prag zirvesinde aldığı karara göre 25 bin kadar askerle "tam operasyonel" olması öngörülen NRF, ilk aşamada 2004 yılında 6 bin civarında askerle göreve başladı. İttifak üyesi ülkelerin kara, deniz ve hava kuvvetlerinden gelen araç ve askerlerden oluşan NRF, "bir kriz halinde" 15 ila 30 gün içinde harekete geçirilebilecek yetenekte bulunuyor. Kara, hava ve deniz kuvvetleri boyutuna sahip olan NRF'nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2007 başından itibaren 6 ay için Türkiye tarafından yönetilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu süreçte, 3 bin kadar askerden oluşacak kara gücünü NRF için sürekli hazır bulunduracak. NATO Zirvesi Nihai Bildirisi, Türkiye ile İspanya'nın ortak inisiyatifi ile başlatılan Medeniyetler İttifakı'na atıf yaparak, bu girişimi desteklediğini duyurdu. NATO liderleri, üstü kapalı şekilde Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı işgaline de değindi. Açıklamada Güney Kafkaslar'daki bölgesel çatışmalardan duyulan üzüntü dile getirilerek, "Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve hükümranlığını destekliyoruz." denildi. Ayrıca Türkiye'nin güçlü şekilde desteklediği Bosna-Hersek'e Barış için Ortaklık'a (BİO) katılımına yeşil ışık yakıldı. Böylece Bosna-Hersek'in NATO üyeliği yolu açılmış oldu.

NATO bünyesinde son 6 aydır tartışılan "Kapsamlı Siyasi Yönerge", de Riga zirvesinde onaylanarak, kamuoyuna açıklandı. İttifakın "gelecek 10 ila 15 yıl süresinde" izleyeceği stratejilerin, değişim sürecinin ve hedeflerinin ele alındığı belge, NATO'nun "küreselleşme" iradesini yansıtması açısından önem taşıyor. Belgede, değişen şatlara kendini uyarlaması gereken NATO'nun, dünyanın bütün bölgelerine, uzun süreler için olağanüstü kuvvetler gönderme yeteneğine sahip olması gereği üzerinde durularak, "terörizme karşı mücadele" hedefi ön plana çıkarılıyor.

Zirve'ye damgasını vuran bir diğer gelişme de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın ABD'nin NATO vizyonuna itiraz etmesi oldu. NATO'nun Avrupa-Atlantik işbirliği boyutunu aşarak "küresel jandarma" haline getirilmesini istemeyen Fransız lider Chirac, Riga'da endişe ve çekincelerini açıkça dile getirdi. NATO'nun değişim sürecinde "askeri tabiatını" kaybetmemesi gerektiğine işaret eden Chirac, ittifakın giderek siyasi ağırlık kazanmasından duyduğu rahatsızlığı ifade ederken, "BM ile rakip hale gelinmemesi" gereğinden söz etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious