Türkiye'den Afrika'ya su desteği

  • Giriş : 26.07.2008 / 20:45:00

Afrika'da içme suyu kuyuları açan İstanbul uluslararası kardeşlik ve yardımlaşma derneği (IBS) yaptığı yardımlarla da bölge halkına büyük mutluluk yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçme suyunun çok az olduğu ve zor bulunduğu Afrika'da içme suyu kuyuları açan ve bin yetim çocuğa gıda desteği sağlayan İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği (IBS), yaptığı yardımlarla bölge halkına büyük mutluluk yaşattı.

Dernek yetkilileri, Etiyopya'nın değişik bölgelerinde yapımına başlanan 10 su kuyusundan 5 tanesinin tamamlanıp hizmete girdiğini, geri kalan 5 kuyunun da en kısa zamanda tamamlanacağını belirttiler.

Etiyopya'nın başkenti Addis-Ababa'nın yaklaşık 300 kilometre güneydoğusunda bulunan Kofale bölgesindeki 5 ayrı yerleşim yerinde 5 ayrı içme suyu kuyusunun açılışında bulunan IBS yetkilileri, bölgenin içme suyu konusundaki sıkıntılarını giderdiklerini belirterek, burada bulunan muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini söylediler.

IBS Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Çil, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Ali Cankatar ve Genel Koordinatör A. Furkan Özdemir, açılan kuyuların yanında Ogeden bölgesinde 5 yeni içme suyu kuyu projesini başlattıklarını, kısa zamanda bu yeni su kuyusu çalışmalarının da tamamlanacağını söylediler.

Açılışta bir konuşma yapan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Çil, "Bizler burada, güzel vatanımızdan yüzlerce kilometre uzakta ülkemizi temsil etmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizlere emanet edilen yardımları dünyanın her köşesindeki ihtiyaç sahibine dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin ulaştırıyoruz. Bugün de burada her birinden binlerce kişinin faydalanabileceği 5 ayrı su kuyusu açtık. 5 yeni su kuyusu açılması için de çalışmaları başlattık. Yardımlarımız bunlarla sınırlı kalmayıp, artarak devam
edecek ve kıymetli hayırseverlerimizin destekleriyle bölge halkının dertlerine derman olmayı sürdüreceğiz" dedi.

Ayrıca IBS, düzenlenen organizasyonla Etiyopya'nın başkenti Addis-Ababa'ya 3.5 saat uzaklıkta bulunan ve yiyecek sıkıntısının çok yüksek boyutlarda yaşandığı Habura bölgesinde bin yetime kuru gıda yardımı yaptı.

Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Cankatar da, "Yardım organizasyonumuz kapsamında, bin yetim çocuğa ve 200 aileye bir aylık gıda ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde erzak yardımında bulunduk. Kadirşinas milletimizin yardımları devam ettikçe bizler Afrika'ya ve dünyanın ihtiyaç sahibi her bölgesine hayırseverlerimizin şefkat dolu yüreklerini götüreceğiz. Derneğimize destek olan bütün gönüllülerimize teşekkür ederiz" diye konuştu.

Dernek yetkilileri, bölgede gıda yardımları, katarakt ameliyatları ve yetimhane açma çalışmalarının artarak devam edeceğini belirttiler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*