Türkiye'den aldığı elektrik enerjisini geri verecek

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Nahçıvan, Türkiye'den aldığı elektrik enerjisini geri verecek yeterliliğe ulaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan'ın Karabağ bölgesini işgal etmesi sonucu Azerbaycan'la kara yolu bağlantısı kesilen Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, zor günlerde kendisine yardımcı olan Türkiye'ye elektrik enerjisi verebilecek seviyeye ulaştı. Türkiye'den bir heyet, elektrik sevkıyatının ayrıntılarını görüşmek üzere Nahçıvan'a geldi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a ait Karabağ bölgesini 1990 yılında işgal etmesinden sonra Bakü'yle kara bağlantısı kesilen Nahçivan'ın imdadına Türkiye yetişmişti. Bölgenin elektrik ihtiyacının karşılanması meselesi Türkiye ile Azerbaycan hükümetleri arasında 1992 yılında imzalanan protokolle çözüme kavuşmuştu. İmzalanan protokol gereği; Türkiye Nahçıvana elektrik verecek ve bunun karşılığında bölgenin ihraç ürünlerini alacaktı. Nahçıvan, elektrik enerjisi üretmeye başladığında ise Türkiye'ye elektrik vermesi karara bağlanmıştı.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, protokolün imzalanmasından 15 yıl sonra Türkiye'ye elektrik enerjisi verebilecek yeterliliğe ulaştı. Bu yıl Bakü' de düzenlenen karma ekonomi toplantısında Türk yetkililere, Nahçıvan'ın 2007 yılından itibaren Türkiye'ye elektrik verebileceği bildirildi.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hacı Duran Gökkaya, Enerji Dış Daire Başkanı Adnan Sarıkaya ve Enerji Satış Daire Başkanı Kemal Uslu elektrik enerjisinin geri verilmesi konusunda görüşmeler yapmak amavıyla Nahçıvan'a geldi. Genel Müdür Dr. Hacı Duran Gökkaya 1992 yılından beri verilen elektriğin 163 milyon dolar değerinde olduğunu; bu alacağın bir programa bağlanması ve kurulan santrallari yerinde görmek için Nahçıvan'a geldiklerini belirtti. Gökkaya, yaptıkları incelemelerde Nahçıvan'ın 2007 yılının Nisan ayından itibaren Türkiye'ye elektrik verebileceğini belirlediklerini söyledi.

TÜRK HEYETİNDEN NAHÇIVAN ZAMAN TEMSİLCİLİĞİNE ZİYARET

TETAŞ Genel Müdürü Gökkaya ve beraberindeki heyet ile Türkiye'nin Nahçıvandaki Başkonsolosu İ.Sefa Yüceer ve Nahçıvan Elektrik İdaresi Müdürü Yasin Seferov dün Zaman gazetesşnşn Nahçıvan temsilciliğini de ziyaret ettiler. Temsilci Süleyman Okumuş, misafirlere gazetenin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Nahçıvan Elektrik idaresi müdürü Yasin Seferov ise Zaman gazetesinin Nahçıvan'da en çok okunan gazete olduğunu ifade etti.

Nahçıvan'ın çok hızlı geliştiğini vurgulayan Gökkaya, gazetenin hatıra defterine de burada Anadolu'daki illerden birinde sohbet ediyormuş izlenimine kapıldıklarını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious