Türkiye'den Amerika'ya uyarı

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Türkiye ile ABD, K. Irak'taki Mahmur kampının kapatılması konusunda anlaştı. Ancak 12 bin mültecinin Kerkük'e yerleştirilmesinden endişe ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara, ABD'yi, böyle bir gelişmeyi kabul etmeyeceği konusunda uyardı.

Terör örgütü PKK'lılara lojistik destek sağladığı gerekçesi ile Kuzey Irak'taki Mahmur mülteci kampının kapatılmasını isteyen Türkiye, ABD'yi muhtemel gelişmeler konusunda uyardı. Ankara, "Mahmur kampının kapatılmasının ardından Türkiye'ye gelmek istemeyenlerin Kerkük'e yerleştirilmemesi" yönündeki talebini Washington yönetimine iletti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Iraklı mültecilerin durumuna ilişkin 17-18 Nisan tarihlerinde Cenevre'de bir uluslararası konferans düzenleyecek. Konferans çerçevesinde Türkiye ve Irak ile BM yetkilileri arasında Mahmur kampının durumu da ele alınacak. Zaman, terör örgütü PKK'nın etkisi altına girdiği gerekçesiyle Türkiye'nin kapatılmasını istediği kampın durumuna ilişkin Türk ve ABD'li yetkililer arasında uzun bir süredir devam eden pazarlıkların ayrıntılarına ulaştı. Ankara, Mahmur kampının kapatılmasının terör örgütü PKK ile mücadele konusunda "beklenen somut sonuç" olarak sunulmasından rahatsız. "Kamp konusunda atılacak adımları, terör örgütü ile mücadele bağlamında atmayı tasarladığınız somut adımlar ile birlikte yürütün." görüşünü net bir şekilde ABD'li muhataplarına aktardı.

Özellikle ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi emekli general Joseph Ralston ise kamp konusunda bazı somut gelişmeler sağlanması gerektiğini aktardı. Ralston, kampta bulunanların Türkiye'ye döndüklerinde "olumsuz bir ortam ile karşı karşıya olmayacaklarına ilişkin teminat" beklentisinde olduklarını Türk yetkililerine iletti. Türk tarafı ise kampta bulunan 10 binin üzerindeki kişinin tümünün Türkiye'ye dönmek isteyebileceğine ihtimal verilmediğini anlatarak, "Irak'ta kalmayı planlayanlar boşlukta kalmasın. Ancak bu şahıslar, Kerkük veya Türkiye'ye yakın bölgelere nakledilmesin." uyarısında bulundu.

Bu arada, kampın kapatılmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması halinde, anlaşma metninin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanmasının gerektiği belirtildi. Bunun ise zaman alabileceği yorumları yapılıyor.

Mahmur Kampı'nın durumuna ilişkin gelişmeler 5 Mart tarihinde Cenevre'de Türkiye ve Irak ile BM'den yetkililerin yaptığı toplantıda da ele alınmıştı. Toplantıya ABD'li yetkililer de katılmıştı. Türkiye'nin terörle mücadele özel temsilcisi Edip Başer ile ABD'li yetkili Ralston da, aynı günlerde konuyu görüşmüşlerdi. BM'nin yaptığı son tespite göre kampta 11 bin 930 kişi bulunuyor. Ralston, ocak sonunda Ankara'ya yaptığı ziyarette Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de bir araya gelmiş ve birkaç gün öncesinde ziyaret ettiği Mahmur izlenimlerini aktarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious