Türkiye'den Arjantin'e sert kınama

Türkiye'den Arjantin'e sert kınama.11606
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Türkiye, Arjantin Temsilciler Meclisinin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir yasa tasarısını kabul etmesini kınayarak, bu girişimin sadece tarihi gerçeklere değil, uluslararası hukuka da aykırı olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Arjantin Temsilciler Meclisinin 24 Nisan gününün "Ermeni soykırımı anısına halklar arasında hoşgörü ve saygı için eylem günü" olarak kabul edilmesini öngören bir yasa tasarısını kabul ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Ülkemiz tarafından 1915 olaylarının tarafsız bir biçimde arşiv belgeleri üzerinde Türk ve Ermeni tarihçilerce etraflıca araştırılması önerisi yapılmışken, bunun desteklenmesi yerine görmezden gelinmesi ve asılsız Ermeni iddialarının tartışılmaz tarihi gerçekler gibi takdim edilerek bunlar üzerine yasa tasarıları kabul edilmesini kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz. Söz konusu girişim sadece tarihi gerçeklere değil, uluslararası hukuka da aykırıdır."

Açıklamada, "Mayıs 1915'te Osmanlı yönetimince alınan tehcir kararının, Ermeni çevreler ve onların destekçileri tarafından iddia edildiği gibi Osmanlı yönetimince Ermenileri yok etmek amacıyla alınmış bir karar değil, işgalci güçlerle işbirliği yapan bazı Ermeni gruplara karşı yalnızca güvenlik saikiyle alınmış meşru bir tedbir olduğu" belirtildi. Dışişleri Bakanlığı, Arjantin Temsilciler Meclisinin, saygın uluslararası pek çok tarihçi tarafından da temelsizliği ortaya konan Ermeni iddialarını destekler nitelikteki bu girişiminin, Arjantin ile Türkiye arasında gelişmekte olan ikili ilişkilerin ruhuyla bağdaşmadığını kaydetti. Ankara, bundan sonraki aşamada beklentisinin sağduyulu bir yaklaşım sergilenerek, yasa tasarısının Senato tarafından kabul edilmemesi ve yürürlüğe girmesinin engellenmesi olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious