Türkiye'den bir Papa geçti

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in dünya genelinde ilgi ve merakla takip edilen Türkiye ziyareti beklenenden daha olumlu ve faydalı geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa eklenen mesajını Sultanahmet Camii'nde verdi. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ile kıbleye dönerek, 'huzur duruşu'nda bulunan Papa, bu hareketiyle dinler arası diyaloğa ve medeniyetler ittifakı projesine büyük bir destek vermiş oldu.

Türkiye'nin AB üyeliği için sıcak mesajlar veren Papa, Patrik Bartholomeos ile de el ele tutuşarak iki kilise arasında yakınlaşma mesajı verdi.

Peygamberimiz hakkında Almanya'daki olumsuz ifadeleri sebebiyle İslam aleminden büyük tepki alan Papa 16. Benedict'in ülkemize yapacağı ziyaret dünya genelinde en çok merak edilen konulardan birisiydi. Papa'nın bu ziyaretini takip etmek için yurtiçi ve yurtdışından 2 bin civarında gazeteci akredite yaptırdı. Fener Rum Patriği Bartholomeos ile yapacağı görüşmeler üzerine de bir sürü teoriler üretildi. Papa, beklenildiği üzere Fener Rum Patriği'ni 'ekümen'lik sıfatıyla telaffuz ederken, özellikle Ortadoğu'da akan kanın da son bulması için temennide bulunarak konuşmasını dengeledi. Ayrıca Papa'nın, Türk Ermenileri Patriği II. Mesrob'u ziyaretinde "soykırım" ifadesini kullanmaması dikkat çekiciydi. Papa, yalnızca İstanbul'daki büyük cemaatlerin ruhani liderleriyle değil, Süryani Ortodoks, Süryani Katolik ve Türkiye Hahambaşı'yla da görüşerek dinler arası diyalog adına önemli mesajlar verdi.

Papa'nın gezisinin en önemli ayağı şüphesiz ki Ayasofya ile Sultanahmet Camii ziyaretleri oldu. "Ayasofya'da dua edecek" iddialarını boşa çıkaran Papa, Hıristiyanlarca kutsal sayılan bu mekanı turist gibi gezerken duasını Sultanahmet Camii'nde yaptı. Yerli ve yabancı medya kuruluşları, gezinin en çarpıcı bölümü olarak bu tarihî anı görüntüler eşliğinde dünyaya duyurdu. Aslında Papa, Türkiye'ye ilk geldiği günden itibaren hoşgörü ve diyalog adına olumlu mesajlar vermeye başladı. "Türkiye'yi AB'de görmek isteriz." diyerek Türk halkına karşı duyduğu sevgi ve saygısını, gezisinin İzmir ayağında Türk bayrağı sallayarak gösterdi. Papa'nın bu jestleri medeniyetler ittifakı projesine de olumlu katkı yaptı. Papa, 'Kalbimin yarısı İstanbul'da kalıyor.' diyerek memnuniyetini dile getirip Türkiye'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious