Türkiye'den Çin'e 300 ton zeytinyağı

Türkiye'den Çin'e 300 ton zeytinyağı.8834
  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) önderliğinde Türkiye'de üretilen zeytinyağını dünyaya duyurmak için gösterilen çabalar, meyvelerini vermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Orkide" markası ile tanınan Küçükbay Yağ Sanayi Dış Ticaret Müdürü Ahmet Kuddusi Us, Türkiye'de ilk kez Çin devletinin tekstil hammadessi şirketi ile 1.5 milyon değerinde zeytinyağı ihracı için anlaşmaya vardıklarını söyledi. Birkaç ay içinde yaklaşık 300 ton zeytinyağının Çin'e gönderileceğini belirten Us, "İlk 40 tonu yüklemeye başladık. Önümüzdeki aylarda Çin'den yeni siparişler de almayı hedefliyoruz" dedi.

ÇİNLİ İŞADAMLARINDAN YAKLAŞIK 200 MİLYON DOLARLIK ALIM

Çin hükümetinin Türkiye'den ithalatı artırmasına yönelik çalışmalar kapsamında, Türkiye'yi ziyaret eden Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret Genel Müdürü Shoxwen Wang ve beraberindeki heyet ile Çin'de iş yapmak isteyen Türk firmalarının temsilcileri, dün Dış Ticaret Kompleksi'nde biraraya geldi. İkili görüşmeler sonrasında, Çin heyetinin yaklaşık 200 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiği bildirilirken, Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilerde de bir ilk yaşandı. İlk kez bir Türk firması, Çin'in en fazla ithalat yapan 11 şirketinden biri olan ve Çin devletine ait olan Çin Tekstil Hammaddesi Şirketi ile Türkiye'den Çin'e zeytinyağı ihracı konusunda anlaşmaya vardı.

1.5 MİLYON DEĞERİNDE 300 TON ZEYTİNYAĞI ÇİN YOLCUSU

Konuya ilişkin ANKA'ya açıklama yapan Küçükbay Yağ Sanayi Dış Ticaret Müdürü Ahmet Kuddusi Us, Çin devletinin şirketi ile yaklaşık 300 tonluk zeytinyağı ihracı için el sıkıştıklarını söyledi. Toplam değeri 1.5 milyon dolar olan malın ilk 40 tonunun gemilere yüklenmeye başlandığını ifade eden Us, "Tüm teslimatı birkaç ay içinde bitiririz. Hemen sonrasında yeni anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz" dedi.

"YAKIN ZAMANDA KENDİ AMBALAJIMIZLA ÇİN PAZARINDA OLACAĞIZ"

Çin'e ambalajlı değil, dökme zeytinyağı ihraç edeceklerini dile getiren Us, "Çin, genel bir özellik olarak yarı işlenmiş mamülleri satın alıp bunları kendi işliyor. Ama biz yakın zamanda kendi şişelerimiz ve ambalajlarımızla da Çin pazarında boy göstermeyi istiyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN DAHA ÇOK YATIRIMCI ÇİN'E GİTMELİ"

Çin'in Türkiye'ye 9 milyar dolarlık ihracatı olduğunu, buna karşın Türkiye'den Çin'e yapılan ihracatın 693 milyon dolarda kaldığını hatırlatan Us, iki ülke arasındaki ithalat/ihracat dengesizliğini giderebilmek için Türkiye'den daha çok yatırımcının Çin pazarında boy göstermesi gerektiğini kaydetti.

"YAKIN İLİŞKİLERİN MEYVESİNİ 1-2 YIL İÇİNDE ALIRIZ"

Çin heyetinin iki günlük Türkiye temasları kapsamında dün önceki gün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Çin Tekstil Hammaddesi Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Samuel Zang de, şirket olarak 2002-2006 yılları arasında büyük çoğunluğu tarım ürünü olmak üzere Türkiye'den 53 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtmiş, İstanbul'daki temaslar sonrasında bu rakamın yüzde 150 oranında artmasını beklediklerini vurgulamıştı. Zang, "Kurduğumuz yakın ilişkilerin meyvasını bir-iki yıl içinde alacağız" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious