Türkiye'den Çin'e turizm atağı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısını artırmak için özel fiyatlı turlar düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Pekin Müşavirliği, THY Çin müdürlüğü ve Türk turizm acenteleri tarafından ortaklaşa yürütülecek kampanya kapsamında 1 Mart-1 Haziran 2007 tarihleri arasında Türkiye'ye 8888 yuandan (1140 ABD Doları) başlayan fiyatlarla turlar yapılacak. Sekiz günlük tur için belirlenen bu fiyatlara Pekin-İstanbul gidiş dönüş uçak biletinin yanı sıra iki yurt içi uçuş, transferler, İstanbul, İzmir, Pamukkale ve Kapadokya'da dört yıldızlı otellerde konaklama, yemekler ve bazı turistik yerlere girişler dahil olacak.

Yetkililer, Çin basını ve turizm acentelerinin temsilcileri için düzenlenen bilgilendirme toplantısında, THY ve tur operatörlerinin herhangi bir kar beklentisinin olmadığı bu kampanyanın Çin halkına Türkiye turlarını özendirmeyi ve Türkiye'yi daha yakından sağlamayı amaçladığını belirttiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı Pekin Müşaviri Oğuzhan Yurteri, 8888 yuanlık fiyatın, turun 8 gün olmasından ve 8 sayısının Çinliler tarafından uğurlu sayılmasından dolayı tercih edildiğini belirtti.

TÜRKİYE'YE GELEN ÇİNLİ TURİST SAYISI YETERSİZ

THY Çin Müdürü Melih Topuz da “uzun yıllardır sürdürülen çalışmalar neticesinde maalesef Türkiye'ye getirilen Çinli turist sayısında istenilen noktaya bir türlü ulaşılamadığına” işaret etti. Türk gazetecilere yaptığı açıklamada Topuz, “Her ne kadar 2006 yılında 50 binin üzerinde Çinli turistin Türkiye'ye geldiği rakamlarla doğrulansa da bu bizim beklentimizin çok çok altında” diye konuştu. Topuz, “THY ile Kültür Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülecek bu kampanya ile Türk pazarının Çin halkına daha iyi tanıtılması, Türk pazarında Çinli turist sayısının artırılması ve Türkiye'nin Çin pazarına bir destinasyon olarak girebilmesinin amaçlandığını” kaydetti.
Çin makamlarının verilerine göre, Türkiye'den Çin'e 2004 yılında 37 bin 66, 2005 yılında da 50 bin 110 turist gitti. Çin'den de Türkiye'ye 2004 yılında 35 bin 339, 2005'de 44 bin 77, 2006'da 56 bin 309 turist geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious