'Türkiye'den daha fazla ithalat yapın'

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın İran'da yaptığı görüşmelerde, muhataplarına, bu ülkenin nükleer programı ile ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi konusunda görüş ve önerilerini ilettiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgilere göre, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde ağırlıklı olarak ikili sorunlar, ticari ilişkiler ve doğal gaz konusundaki işbirliğinin genişletilmesi ele alındı.

Görüşmelerde, doğal gaz konusunun gerekirse İran'daki çalışma ziyareti süresince veya Türkiye'de enerji bakanları arasında ele alınmaya devam edilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın Temmuz 2004'te Tahran'a yaptığı ziyarette 1 milyar doların üzerinde seyreden ikili ticaret hacmi için konulan 5 milyar dolarlık ticaret hacminin de bu görüşmelerde gündeme geldiği ve bugün bu hedefin aşılmış durumda olduğu ifade edildi.

Görüşmelerde, yapılan bu tespitin ardından Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminin önümüzdeki dönem için en kısa sürede 10 milyar dolara çıkartılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

'TÜRKİYE'DEN DAHA FAZLA İTHALAT YAPIN'

Başbakan Erdoğan'ın Davudi ile yaptığı görüşmede, ikili ticaret hacminde İran'dan alınan yüklü miktardaki doğal gaz nedeniyle Türkiye'nin aleyhine olan durumun bir dengeye kavuşturulması için İranlı muhataplarından Türkiye'den daha fazla mal almalarını istediği kaydedildi.

Erdoğan-Davudi görüşmesinde bölgesel konularda ele alınırken, Irak'taki gelişmeler ile etnik ve mezhep çatışmaları, Lübnan'daki iç gerilim ve Filistin-İsrail konuları görüşüldü. Irak ve Lübnan'ın toprak bütünlüğünün, siyasi birliğinin korunması konularında görüş birliğine varıldığı ifade edildi.

AHMEDİNECAD İLE GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan; Perviz Davudi ile yapılan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı binasına geçti. Erdoğan, burada Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından karşılandı.

Heyetlerarası görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan ile Ahmedinecad öğle yemeğinde baş başa bir araya geldiler.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan ve Ahmedinecad'ın katıldığı heyetlerarası görüşmelerde, ikili ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, doğal gaz ve enerji konularında daha güçlü bir işbirliği yapılması ve bölgesel meselelerde de yakın çalışılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ahmedinecad'ın görüşmede, Türkiye ile her alanda işbirliğinin daha da geliştirilmesine tam destek verdiğini söylediği öğrenildi. Ahmedinecad'ın Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği de kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın da davet için teşekkür ettiği, görüşmelerde, İranlı muhataplarına bu ülkenin nükleer programı ile ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi konusunda görüş ve tavsiyesini ilettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious