Türkiye'den Filistin'e 1 milyon dolarlık yardım

Türkiye'den Filistin'e 1 milyon dolarlık yardım.11417
  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Türkiye, Gazze'de yıkılan üç köprünün yeniden inşası ile bölgedeki hastanelerin ihtiyaç duyduğu 15 adet ambülansın hibe edilmesi için Filistin'e 1 milyon dolarlık yardım yapacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada yardımın, 10 Temmuz 2006'da Filistin Ekonomik Sosyal İşbirliği Koordinatörü Vehbi Dinçerler ile Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf arasında imzalanan 1 milyon dolarlık hibe anlaşması çerçevesinde yapılacağı belirtildi.

Açıklamada anlaşmanın yürürlüğe konması ve projelerin tespiti ile ilgili çalışmalar yapıldığı ve son olarak, 29 Kasım'da Bakanlık ve TİKA yetkilileriyle birlikte Dinçerler'in katıldığı bir toplantıda, hibenin kullanımında Filistin tarafının ihtiyaç ve talepleri göz önünde tutularak 1 milyon doların Gazze'de yıkılan üç köprünün yeniden inşası ile yine Gazze'deki hastanelerin ihtiyaç duyduğu 15 adet ambülansın hibe edilmesi projelerine aktarılması kararlaştırıldığı aktarıldı. Köprülerin onarımı ve ambülâns projeleri için proje başına 500'er bin dolar sarf edileceğinin hesaplandığı belirtildi.

Öte yandan, açıklamada ayrıca "21 Aralık 2004 tarihinde imzalanan 900 bin dolarlık ilk hibe anlaşmasından kalan yaklaşık 350 bin meblağın kullanılacağı projeler de söz konusu toplantıda tespit edilmiştir. Bu çerçevede, Filistinli sağlık personelinin kısa sürelerle ülkemizde eğitimi projesi ile Filistin'in Ankara Büyükelçiliği'nin ülkemizde yapmayı öngördüğü Filistin Kültür Haftası etkinlikleri desteklenecektir. Ayrıca, Mescidi Aksa'daki Osmanlı döneminden kalma su sebillerinin restorasyonu ve Filistin'deki Osmanlı saraylarında kültür merkezleri kurulması projelerine kaynak aktarılacaktır." denildi.

Dışişleri, Türkiye'nin, Filistin halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına desteği devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious