Türkiye'den Filistin'e yardım

Türkiye'den Filistin'e yardım.12130
  • Giriş : 23.09.2008 / 08:36:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Filistin'e yardım yapan ülkelerden biri olarak sorunlu bölgelerde edindiği tecrübeyi Filistin'in refahı için de paylaşmaya hazır olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, BM'ye üye 192 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren 63. dönem BM Genel Kurulu yüksek düzeyli toplantıları kapsamında bugün basına kapalı yapılan Filistin'e yardım toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin'den alınan bilgiye göre, toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Ortadoğu Dörtlüsünün Temsilcisi Tony Blair ile İsrail ve Filistinli yetkililer katıldı.

Norveç'in girişimiyle bu yıl 3. kez düzenlenen toplantının Türkiye açısından önemli olduğu, Türkiye'nin 6-7 sene öncesine kadar yardım alan ülkeler arasında yer alırken son zamanlarda artık "yardım yapan ülke" durumunda olduğu, Türkiye'nin Filistin'e yaptığı katkılardan dolayı toplantıya davet edildiği belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Babacan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Filistin'de yapılan reform çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi. ABD'nin Annapolis kentinde Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmesinin dönüm noktası olduğunu belirten Babacan, Annapolis'in iki devletli çözüm için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Babacan ayrıca Türkiye'nin bölgede sınırların ve güvenliğin müzakerelerle elde edilmesine verdiği önemi belirterek, siyasi çözümün ancak ekonomik ve sosyal alanlarda da ilerleme kaydedilmesi ile mümkün olacağını belirtti.

Babacan, Türkiye'nin sorunlu bölgelerinde tecrübesi olduğunu ve bu tecrübeyi Filistin için değerlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Aralık 2007'deki Paris Konferansında 3 yıl içinde Filistin'e yapacağı 150 milyon dolarlık yardım taahüddünü anımsatan Babacan, bu kapsamda Türkiye'nin Filistinliler'e yönelik okul projesi ve Tarkamiye ortak sanayi bölgesi projesinden söz etti.

Filistinliler ve İsrailliler'in birlikte yaptıkları etkinliklerin taraflar arasında güven arttırıcı önlem olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Babacan, bunun da barış için daha sağlıklı ortam oluşturduğunu belirtti.

Babacan, Türkiye'nin arzu ettiği Filistin'i "yaşayabilir, istikrarlı, barışçıl ve müreffeh bir devlet" olarak tanımlayarak, Türkiye'nin aynı şeyi Ortadoğu'da da arzu ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*