Türkiye'den Gazprom'a büyük ödeme

Türkiye'den Gazprom'a büyük ödeme.9750
  • Giriş : 18.12.2008 / 23:22:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ'ın Gazprom'a yarın 2 milyar YTL'lik doğalgaz ödemesi yapacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜSİAD 2008 Dış Polita Ödül Töreni'nde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Güler, bir soru üzerine, doğalgaz piyasasıyla ilgili yapılan çalışmaların prensip olarak ithalatın serbest bırakılmasına dayalı olduğunu söyledi. Güler, ithalatın serbest bırakılması durumunda detay değerlendirmelere baktıklarını, bunun yansımasının nasıl olacağının çalışmalarını yaptıklarını anlattı.

Nabucco projesi kapsamında Şahdeniz'den gelecek gaz konusunda İtalya ile bir paylaşımın yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine
Güler, çok yoğun bir enerji trafiği sürdürdüklerini, doğalgaz konusunda bir yandan İran, Azerbaycan, İsrail, diğer taraftan Türkmenistan, Rusya, Irak gibi ülkelerle görüşmelerin yapıldığını, ancak bazı çalışmalar netleşmedikçe detay vermek istemediklerini belirtti.

Elektriğe zam olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise Güler, bunun Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla belirlendiğini ve formüle göre hareket edildiğini belirtti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki "düello"ya ilişkin soru üzerine ise Güler, programı izlemediğini belirterek "Ben magazin konularına girmek istemiyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*