Türkiye’den gittiğimize bin pişmanız

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Kriz dönemlerinde Türkiye’deki yatırımlarını azaltan firmalar bugün ülkemiz ekonomisindeki iyileşmeyi görünce aldıkları karardan pişman oluyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gazetecilere yönelik düzenlenen fabrika gezisinde açıklamalarda bulunan Tenneco Başkan Yardımcısı Sandro Paparelli, bugün Türkiye ekonomisinde yaşanan patlamayı gördükçe 3 yıl önce fabrikayı kapattıklarından dolayı pişman olduklarını söyledi. Söz konusu dönemde Türkiye’deki şartların hiç de iç acıçı olmadığını belirten Paparelli şunları söyledi: “3-4 yıl önce Türkiye’nin gidişatı iyi değildi. Büyük bir kriz yaşanmıştı. Türkiye’nin ilerisi hiç de iyi görünmüyordu. Biz de fabrikamızı kapatıp, bir an önce bu ülkeden uzaklaşalım dedik ve yatırımlarımızı Doğu Avrupa’ya kaydırdık. Yeni hükümet bir çok şey vaad ediyordu ancak biz bunlara inanamadık. Böyle bir krizin ardından Türkiye’nin kısa sürede kendisini toparlayabileceğini göremedik. Bugüne baktığımızda ise, hükümet gerçekten o günlerde verdiği sözleri yerine getirerek bizi mahçup etti.”

Tek eksiğiniz istikrardı o da oldu
Türkiye’nin 4 yıl önce tek eksiğinin istikrar olduğunu ifade eden Paparelli, şunları söyledi: “Türkiye bugün itibariyle işte o eksik olan istikrarı yakaladı. Bir yatırımcı için istikrar çok önemlidir. Türkiye’de artık bu var. Biz dışarıdan Türkiye’nin ilerisini artık daha rahat ve net görebiliyoruz. En önemlisi kıtalararası köprü görevi görüyorsunuz. Hem ekonomide hem siyasette. Batı’da da varsınız Doğu’da da... Ford, Toyota, Fiat ve General Electric gibi devler ülkenize yatırım için geliyor. Bu istikrarın en canlı eseridir. Yabancı yatırımcının artışı Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke haline geldiğini belgeliyor. Bütün bunlar Türkiye’nin geleceğinin ne kadar aydınlık olduğunu gösteriyor. Biz ABD’li yatırımcılar da artık Türkiyeyi yatırım kapsamımıza aldık. Kapattığımız fabrikanın aynısını yeniden kurmak istiyoruz. Hâtta yakın bir gelecekte daha büyük yatırımlarla Türk pazarında tekrar yer almak istiyoruz.”

> “Sizi AB’de görüyorum”
Türkiye ve ekonomisi hakkında ileriye yönelik düşüncelerini sorduğumuz Tenneco Başkan Yardımcısı Sandro Paparelli, Türk gazetecilerine özel olarak düzenlenen toplantıda esprili ve neşeli hareketleriyle dikkat çekti. Sorduğumuz soruları ‘kristal küresi’ne bakarak cevaplayan Paparelli, “Aslında Türkiye’nin geleceğini yorumlamak için küreye gerek yok. Türkiye AB’ye kesinlikle girecek. Giriş sürecinde bile yatırımların üssü haline gelen ülkenizin, AB’ye girdiğinde neler yapacağını hep birlikte göreceğiz. Türkiye şu an bir çok yatırımcı için anahtar pazar konumunda bulunan bir ülke ve ileride bunun önemi kesinlikle daha da artacak” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious