Türkiye'den gözlemci istemiyorlar

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye'den gelecek seçim gözlemcilerine diplomatik ilişkilerimiz yok gerekçesi ile vize vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Vladimir Karapetian yaptığı açıklamada Türkiye ve Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin olmadığı belirtilerek, "Ankara Ermenistan'ın Türkiye ile olan sınırının açılmasına izin vermiyor. Diplomatik ilişkilerimiz yok. Bu yüzden Ermenistan Türk gözlemcilerin seçimlerde görev yapmasına sıcak bakmamaktadır." denildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü (ODIHR) Christian Strohal Ermenistan'ın Türk gözlemcilerle ilgili tutumunu eleştirerek, "Erivan resmi olarak Cumartesi günü gerçekleşecek parlamento seçimleri için gözlemci talebinde bulundu. Resmi davet tüm AGİT üyesi ülkeleri kapsamaktadır. Kurum üye ülkelere gözlemci kontenjanlarını dengeli bir şekilde dağıtmıştır. Bu durumda katılımcılardan bazılarını engellemek demokratik seçimlerin birinci şartı olan şeffaflık ve objektif olma ilkesini tartışmalı hale getirmektedir." dedi. Strohal daha önce yapılan seçimlerde gözlemci olarak katılan Türk tarafına bu seçimler için vize verilmemesini eleştirdi.

Türkiye ve Ermenistan arasında 1915 yılından bu yana diplomatik ilişkiler bulunmuyor. Türkiye Ermenistan'ın bağımsızlığını 1991 yılında tanıyan ilk ülkelerden biri olsa da Ermenistan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde devam eden işgal nedeni ile bu ülke ile olan sınır kapılarını kapatmış durumda.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Ermenistan'ın AGİT misyonu çerçevesinde Türk gözlemcilerin Ermenistan parlamento seçimlerinde görev almalarının engellenmesi sert bir şekilde eleştirilerek, "Ermenistan uluslararası toplumun beklentilerinden uzak ve komşuluk ilişkilerinin gelişmesine engel olacak bir durum sergilemiştir." denildi.

AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinden yüz kadar gözlemci Ermenistan'da 12 Mayıs'ta yapılacak parlamento seçimlerinde gözlemci statüsü ile görev yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious