Türkiye'den Irak'a akaryakıt sevkiyatı durduruldu

  • Giriş : 21.01.2006 / 00:00:00

Irak'a petrol ihraç eden 34 Türk firması, alacakların 1 milyar doları aşması üzerine, bu ülkeye petrol sevkiyatını durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, daha önce dolumu yapılan tankerlerin Irak'a gideceğini, ancak yeni bir karar alınıncaya kadar tankerlere dolum yapılmayacağını belirtti.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu aşamaya gelinmemesi için iki aydır çalıştıklarını, Irak Petrol Bakanı ile görüştüğünü ve her türlü girişimde bulunduğunu söyledi. Tüzmen, ''Firmalarımız Kurban Bayramı sürecinde Irak'ın petrolsüz kalmaması için sevkiyatlarını sürdürdüler. Ancak ödemelerde herhangi bir gelişme olmaması ve alacakların 1 milyar doların üzerine çıkması üzerine firmalarımız petrol dolum tesislerinden yüklemeleri bugün itibariyle durdurmuş bulunuyorlar" dedi.
Irak'ın, ödemelerin yakın bir sürede yapılacağı yönünde bilgi gönderdiğini kaydeden Tüzmen, firmaların bu kararın uygulamaya geçmesini beklediklerini belirtti. Tüzmen, daha önce iki ülke arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşmaya Irak tarafının uymasını beklediklerini söyledi. Bakan Tüzmen, ''Ödemelerle ilgili bize gelen bilgilerin hemen hayata geçirilmesini umuyoruz, bu gerçekleşirse hiçbir sorun kalmaz'' diye konuştu.
Konuyla ilgili önceki gün bir açıklama yapan Tüzmen, ''Taksitlendirme önerisi kabul görebilir mi'' sorularına, "Firmaların alacağı olduğu sürece, firmalar burada kar maksimizasyonunu düşünecekler. Karlı ise iş yapacaklar, karlı değilse yapmayacaklar. Alacak belli bir noktayı aştıktan sonra işin rasyonelitesi, işin karlılığı ortadan kalkar, ona dikkat edeceklerini umuyorum" cevabını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious