Türkiye'den Irak'a yapılan ihracaat arttı

Türkiye'den Irak'a yapılan ihracaat arttı.13342
  • Giriş : 22.03.2009 / 11:45:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2009 yılının ilk 2 ayında Irak'a yapılan ihracatın yüzde 75 oranında arttığını bildirdi. Tüzmen, bu yıl Irak'a ihracat hedeflerinin 5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyada yaşanan pazar daralması nedeniyle Türkiye'nin ihracatı yüzde 30'un üzerinde düşerken, Türkiye'den Irak'a yapılan ihracat büyük oranda arttı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yarın Irak'a gidecek olan Devlet Bakanı Tüzmen, Irak ile yapılan ticaretle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'a yönelik ihracatın artarak devam ettiğini söyledi.

Tüzmen, şu bilgileri verdi:

''Irak'a 2008 yılının Ocak ayında 241 milyon dolar, Şubat ayında da 231 milyon dolar ihracat yapmıştık. Bu yılın Ocak ayında Irak'a yaptığımız ihracat 427 milyon dolar, Şubat ayında da 403 milyon dolar oldu. Geçen yılın Ocak-Şubat ayında yaptığımız ihracat 473 milyon dolarken, bu yılın Ocak-Şubat ayında yaptığımız ihracat 830 milyon dolara yükseldi. 2009 yılının ilk iki ayında Irak'a ihracat yüzde 75 arttı.''

Irak ile 2008 yılı ticaret hacminin 5,2 milyar dolar olduğunu kaydeden Bakan Tüzmen, şöyle devam etti:

''2008 yılında Irak'a 3,9 milyar dolar ihracat, Irak'tan 1,3 milyar dolarlık ithalat yaptık. Irak'a yaptığımız ihracatta ilk sıraları elektrikli makine ve cihazlar, hayvansal ve bitkisel yağlar, demir çelik, demir çelikten eşya, makine ve cihazlar, çimento, mobilya gibi ürünler almaktadır. Irak'tan yaptığımız ihracatın tamamına yakınını da petrol ürünleri oluşturmaktadır.''

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2009 yılında Irak'a ihracat hedefinin 5 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu belirterek, toplam dış ticaret hedefinin de 7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Bu hedefe ulaşmak için gerekli çalışmayı yaptıklarını kaydeden Tüzmen, şunları kaydetti:

''Biz dünyada krizin başlamasıyla birlikte özellikle Avrupa pazarlarında ciddi daralmaların yaşanacağını tespit etmiştik. Avrupa pazarlarında yaşanacak pazar daralmasını telafi etmek için komşu ve çevre ülkelerde çalışmalarımızı yoğunlaştırmıştık. Bu çerçevede Mısır, İran, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Suriye'ye iş adamlarımızla ziyaretler yaptık. Başarılı sonuçlar da alıyoruz. Komşularımıza yönelik ihracatımızda artışlar devam ediyor. Dünyada yaşanan krizden ve pazar daralmasından en az zararla kurtulmak için çalışıyoruz.''

-''KAZAN KAZAN STRATEJİSİ UYGULUYORUZ''-

Bakan Tüzmen, komşu ülkelerle ticarette kazan kazan stratejisi uyguladıklarını tekrarlayarak, komşu ülkelerle ortak kalkınma stratejisinin önemine dikkat çekti. Tüzmen, ''komşularımız zenginleştikçe onlara ihracatımız da artar. Komşularda alım gücünün artması Türkiye'ye de katkı sağlar. Onlara daha pahalı ürünler satarız. Türkiye'nin komşulara, komşuların Türkiye'ye yatırımı artar. Birlikte büyürüz'' diye konuştu.

Tüzmen ayrıca, Irak'ta güvenliğin artmasının bu ülkeye yatırımı ve bu ülke ile ticareti daha da artıracağını bildirdi. Tüzmen, Türk firmalarının ve Türkiye'nin her zaman Irak halkının yanında olduğunu kaydederek, ''Biz savaş zamanında da, savaş öncesinde de, savaş sonrasında da Irak halkının yanında olmuştur. Türkiye'nin bu tavrı sürecektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*