Türkiye'den Kuzey Kore'ye uyarı

Türkiye'den Kuzey Kore'ye uyarı.19340
  • Giriş : 16.06.2009 / 12:38:00

Dışişleri Bakanlığı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni sorumlu davranmaya ve ilgili BMGK kararları temelinde uluslararası toplumla işbirliğinde bulunmaya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlıktan yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin 12 Haziranda Türkiye'nin başkanlığında toplanarak, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 25 Mayıstaki nükleer denemesi ile müteakip tarihlerdeki füze denemelerine cevap niteliğindeki 1874 sayılı kararın oy birliğiyle alındığı anımsatıldı.

Açıklamada, bahse konu kararın, bir önceki 1718 sayılı karara kıyasla, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin mali işlemlerine ve silah sanayisinin gelişmesine yönelik kısıtlamalarla, açık denizlerde seyreden ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ticaret yapan gemilerin kargolarının denetimine ilişkin hükümler içerdiği belirtildi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının, BMGK'nin 1874 sayılı kararına tepki olarak 13 Haziranda yaptığı, plütonyum stoklarının silah haline getirileceği ve uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarına başlayacağı yönündeki açıklamanın endişe verici bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni sorumlu davranmaya, ilgili BMGK kararları temelinde uluslararası toplum ile işbirliğinde bulunmaya davet ediyoruz. Başından beri desteklediğimiz Altılı Görüşme sürecinin canlandırılması için mümkün olan her türlü gayretin sarf edilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz. BMGK üyeliğimiz ve ilgili Yaptırım Komitesi Başkanlığımız bağlamında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti nükleer sorununun diplomatik yoldan çözümü için yürütülen çalışmalara olan desteğimizi sürecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*