Türkiye'den 'melaminli gıda' önlemi

Türkiye'den 'melaminli gıda' önlemi.8781
  • Giriş : 15.10.2008 / 15:13:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çin'den gelen süt ürünleriyle ilgili yasak koyduklarını Çin'den çocuk maması ve çikolata ithalatı hiç yapılmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca Kızılcahamam'da düzenlenen ''Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı''nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eker, Çin'den ithal edilen melaminli gıda ürünleriyle ilgili bir soru üzerine, ''Çin'den gelen süt ürünleriyle ilgili yasak koyduk. Çin'den tehlikeli diyebileceğimiz çocuk maması ve çikolata ithalatı hiç yapılmamış'' diye konuştu. Bunun dışında serbest bölgelerde dahilde işleme rejimi kapsamında süt tozunun işlenip tekrar ihraç edildiğini ifade eden Eker, ''Bir miktar süt tozu gelmiş. Bununla ilgili incelemeler yapılıyor. Zaten yeni ürün ithalatı yasaklandı. Türkiye'ye daha önce gelmiş olan süt tozu konusunda ilgili illere talimat verildi. Ürünler yedi emine alınacak, onlarla ilgili analiz yapılıp herhangi bir sorun varsa el konulup imha edilecek, değilse satışına izin verilecek'' dedi.

Küresel mali krizin tarıma etkilerinin sorulması üzerine Eker, Türkiye ile ilgili tedbirlerin alındığını ifade ederek, Türkiye'de tarım sektörünü etkileyecek olan şeyin kuraklık ve küresel ısınma olduğunu, bu yıl sezonun iyi başladığını, bu şekilde devam etmesi halinde bir sorun beklemediklerini kaydetti.

Bakan Eker, bir gazetecinin, ''Diyarbakır'da köyünüze istihdam sağlamak için hipodrom yaptırdığınız söyleniyor. Böyle bir konu var mı?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Hayır. Diyarbakır'da bir hipodrom yapılıyor ama Diyarbakır, Türkiye'de Arap atçılığının merkezlerinden bir tanesidir. Yüzlerce yıl önce de orada buna ait bazı faaliyetler var. Dolayısıyla o potansiyele binaen Diyarbakır'da bir hipodrom yapılıyor. Özellikle Arap atçılığı sektöründe Diyarbakır, Urfa, Mardin bölgesi şu anda söz sahibi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*