Türkiye'den Musul'a ilaç yardımı

Türkiye'den Musul'a ilaç yardımı.10644
  • Giriş : 25.01.2008 / 18:30:00

Türkiye, terörist saldırılarla sarsılan Irak'ın Musul kentine, sağlık ekibiyle birlikte gıda ve ilaç yardımı ulaştıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, saldırılarda yaralanan belirli sayıda Irak vatandaşı da, tedavileri Türkiye'de yapılmak üzere Ankara'ya getirilecek.

Açıklamada, "Bu saldırının komşumuz Irak halkına verdiği sıkıntıları bir ölçüde azaltabilmek gayesiyle 25 Ocak 2008 tarihinde Musul'a, sağlık ekibi de taşıyan bir askeri nakliye uçağımızla yaklaşık 13 ton gıda ve ilaç yardımı ulaştırılmaktadır. Ayrıca, saldırıda yaralanan belirli sayıda Irak vatandaşı tedavileri ülkemizde yapılmak üzere aynı uçakla Ankara'ya getirilmektedir" denildi.

-TÜRKİYE, TERÖRİST SALDIRILARI KINADI-

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, 23 ve 24 ocak günlerinde düzenlenen terörist saldırılar kınanarak, Musul Emniyet Müdürü Salih Muhammed El Cuburi'nin de içinde bulunduğu 50'ye yakın kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, "Irak'ın birliğine zarar vermeyi amaçlayan bu terörist saldırıları kınıyor, faillerinin en kısa sürede yakalanmasını diliyoruz" ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki etnik gruplar ve mezhepler arasında çatışma ortamı yaratmak isteyen çevrelerin bu tür oyunlarının boşa çıkarılması amacıyla Irak halkının bu saldırılar karşısında itidalini koruması ve terörizme karşı ortak bir tutum sergilemesinin önem arzettiğini vurguladı.

Bakanlık ayrıca, saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Irak halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious