Türkiye'den NATO'ya hayır

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

NATO’nun, Afganistan’daki Türk askerinin Kabil dışında da görev yapması talebine Ankara, Milli Savunma Bakanlığı'nın yazılı açıklamasıyla olumsuz cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, Türk askerinin Kabil dışında ve farklı amaçlarla görevlendirilmesinin söz konusu olmadığını duyurdu.

Açıklamada, Türk askerinin, uluslararası güvenlik ve yardım kuvveti kuruluşu içerisinde, NATO harekat planları çerçevesinde ve Türkiye tarafından tespit edilmiş milli kısıtlamalara göre faaliyetlerini Kabil bölgesinde sürdürdüğü kaydedildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk askerinin, bu kapsamda, güney ya da bir başka bölgede başka bir amaçla görevlendirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral James Jones, Brüksel’de gelecek hafta yapılacak NATO toplantısı öncesinde, üye ülkelere mektup göndererek Afganistan’daki kuvvetlerine koydukları sınırlamaları kaldırmalarını talep ettiklerini açıklamıştı. Jones, Türk askerinin Kabil dışında da görev yapmasını istediklerini belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious