Türkiye'den NATO'ya 'Rum' mesajı

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama ihalesine çıkması üzerine, Ankara tüm olasılıkları dikkate alan bir strateji geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cnntürk'ün haberine göre; Kıbrıs Rum kesiminin bilinçli olarak gerilimi artırdığını belirten Türkiye, bu konuda hukuki olarak elinin sağlam olduğunu savunuyor.

Doğu Akdeniz'de var olduğu tespit edilen 7-8 milyar varil petrol, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında yaşanan gerilimi artırdı.

Rum kesimi petrol arama çalışmaları için ihale sürecini dün resmen başlatırken, Türkiye'nin rahatsızlığı gitgide büyüyor.

Mısır ve Lübnan da ihalelere taraf

Türkiye hem Rum kesiminin Doğu Akdeniz'de tanınmış hukuki sınırları olmadığı halde süreci başlatmasından, hem de Mısır ve Lübnan'ın bu anlaşmalara taraf olmasından rahatsızlık duyuyor.

Gerilimin uzun vadede askeri alana da yansımasından endişe eden Türkiye, NATO'ya konuyla ilgili bilgi verdi ve "gelişmelere hazırlıklı olun" dedi.

Türkiye sorunu tüm dünyaya anlatıyor

Türkiye ayrıca, uluslararası misyonları aracılığıyla tüm dünyaya "Kıbrıs Rum kesiminin bu girişiminin hukuki dayanaktan yoksun olduğunu", "Birleşmiş Milletler'in konunun hukuki olarak ihtilaflı olduğunu bir süre önce tescil ettiğini" hatırlatıyor.

Ankara'nın girişimleri Mısır ve Lübnan nezdinde de sürüyor. Türkiye bu ülkelere de "Akdeniz'in hukuki olarak ihtilaflı bir bölge olduğunu", "bu bölgede petrol arama çalışmaları yapılmasının tüm ülkelerin ilişkilerini geri dönülmesi zor noktalara taşıyabileceğini" hatırlatıyor.

Sonuç olarak; Ankara bu konuda kendisine güveniyor ve uluslararası hukukun yanında olduğunu savunuyor.

"Buna rağmen petrol arama faaliyetine başlanırsa ne olur" sorusuna ise, şimdilik resmi yanıt yok. Ancak gayriresmi verilen yanıtlarda "tepkimiz sert olur" deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious