Türkiye’den önce makinacılar AB’ye girdi

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Takım Tezgahları İmalatçıları İşbirliği Komitesi (CECIMO) üyeleri, Makina İmalatçıları Birliği'nin (MİB) organizasyonuyla ilk kez Türkiye'de Genel Kurul düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Makina İmalatçıları Birliği'nin temsil ettiği Türkiye, 29-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Swiss Otel'de düzenlenen Genel Kurul'a aday ülke olarak değil, Avrupa Birliği ülkesi gibi ev sahipliği yaptı. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Portekiz ve Türkiye'nin üye olduğu CECİMO'nun genel kurulunda gündemin öne çıkan maddesi Hindistan ve Çin ile rekabet şartları oldu.

Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Durmaz, yılda 17.5 milyar euro tutarında makina imalatı gerçekleştiren CECIMO üyelerinin, Türkiye'deki yatırım ortamını da yakından inceleme imkanı bulduklarını belirterek, Avrupalı işadamlarının Makina İmalatçı Birliği tarafından istihdam ve büyüme rakamları gibi gerekli donelerle bilgilendirildiğini kaydetti. CECIMO delegesi olarak Türkiye'ye gelen büyük Alman ve İtalyan makine üreticilerinin Türkiye'deki yatırım ve işbirliği imkanlarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade ettiklerini belirten Hüseyin Durmaz, bu genel kurulun Türkiye'de yapılmasının sektöre yeni ufuklar açacağını söyledi.

Sektöre ilişkin değerlendirme yapan Hüseyin Durmaz, "Makina üreten makinalar" olarak nitelendirilen takım tezgahında Türkiye'nin ithalatı 2005 yılında 798 milyon dolar tutarındayken, bunun 399 milyon dolarlık kısmı CECIMO grubu ülkelerden gerçekleştirilmiştir. Takım tezgahları üretim değeri açısından 15 Avrupa ülkesi arasında 7'nci durumda bulunan Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yüzde 50'si de CECIMO grubu ülkelere yapılmaktadır" diye konuştu.

Durmaz, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda dünyada ve AB ülkelerinde sektörün durumu, CECIMO ülkelerindeki firmaların rekabet gücünün korunması ve geliştirilmesi konusu masaya yatırıldığını ifade etti.

Toplantının özel gündem maddelerinden biri de Uzakdoğu oldu. Dünyanın en büyük makine takım tezgahı tedarikçilerinden Çin ve Hindistan'ın durumu özel olarak ele alındı. Gerek rekabet koşulları gerekse pazar payını büyütme projeksiyonları gerçekleştirildi.

Genel Kurul'da Almanya'nın Hannover kentinde gerçekleştirilecek dünyanın en büyük takım tezgahları fuarı (EMO)'nun da hazırlıkları görüşüldü. CECIMO genel kurulunun da gelecek yıl Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılması kararlaştırıldı.

27 Mayıs tarihinde15 Avrupa ülkesindeki 53 CECIMO delegesi için İstanbul Swiss Otel'de verilen kokteyle, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un katılması, Avrupalı misafirler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious