Türkiye'den Yunanistan'a kınama

  • Giriş : 24.05.2007 / 00:57:00

Dışişleri'nden, "soykırım" iddialarının hiçbir tarihi ve bilimsel temeli olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, 24 Şubat 1994 tarihinde kabul ettiği bir yasayla 19 Mayıs'ı sözde Pontus Soykırımını Anma Günü ilan eden Yunanistan Parlamentosu'nun 'Türkiye'yi ve bilhassa Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü hedef alan söz konusu kararının tarih bilincinden yoksun çevrelerin husumet kampanyalarına zemin teşkil ettiğini' bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan'daki ve diğer ülkelerdeki Pontus derneklerinin, bazı Yunanlı siyasetçilerin de aktif desteğiyle son dönemde ivme kazanan sözde "soykırım" iddialarının hiçbir tarihi ve bilimsel temeli olmadığı belirtilerek, "Bu iddialar tarihsel gerçeklerin saptırılmasından ibarettir" denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yunanistan'dan, iki ülke arasında 1999 yılında başlatılan diyalog ve işbirliği sürecinin kazanımlarını tehdit eden, iyi komşuluk ilişkilerinin ruhuna aykırı olan söz konusu hasmane girişimlerin durdurulmasını teminen gerekli önlemleri almasını bekliyoruz. "

Bakanlık açıklamasında ayrıca, '19 ve 20 Mayıs 2007 tarihlerinde Selanik ve Atina'da düzenlenen etkinliklere hükümet yetkililerinin, siyasi parti temsilcilerinin ve yerel yöneticilerin katılmış olmalarının ve bu vesileyle Türkiye aleyhinde kabul edilemeyecek iddiaların gündeme getirilmesinin kuvvetle kınandığı' bildirildi.

Açıklamada, "Sağduyuyla bağdaşmayan bu tutumun sürmesi, Türk ve Yunan halkları arasında oluşturulmaya çalışan dostluk ve güven ortamını zedeleyeceği gibi, iki ülke arasındagüçlendirilmeye çalışılan işbirliği zeminini de aşındıracaktır. Bu vesileyle, Kurtuluş Savaşımız sırasında Yunanistan'ın Anadolu'da tevessül ettiği vahşet ve mezalimi hatırlatmak isteriz. Nitekim, Lozan Anlaşması'nın 59. maddesindeki, 'Yunan ordusu veya yönetiminin savaş hukuku kuralları hilafına Anadolu'da sebep oldukları yıkımın Yunanistan tarafından tazmin edilmesi'ni öngören hüküm unutulmamalıdır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious