Türkiyem Topluluğu Danıştayda'ki saldırıyı kınadı

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

"Türkiyem Topluluğu" adı altında birleşen çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı, Taksim Atatürk Anıtı'na siyah çelenk koyarak kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük Hukukçular Birliği, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Milli Güç Topluluğu, Türkiye Kuvayı Milliye Derneği'nin de aralarında bulunduğu birçok sivil toplum kuruluşu, "Türkiyem Topluluğu'' adı altında, Taksim Meydanı'nda toplandı. Büyük bir Türk bayrağı açan grup, ''Milli laik hukuk devletinin bekçileriyiz" yazılı döviz açtı. "Ne Mutlu Türküm Diyene, Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" şeklinde slogan atan grup, yürüyerek Taksim Atatürk Anıtı önüne geldi. Daha sonra grup,Atatürk Anıtı'na ''Danıştay'a yapılan saldırıyı lanetliyoruz'' yazılı siyah çelenk bıraktı.

Çelenk konulmasının ardından, dünkü saldırıda hayatını kaybeden üye Mustafa Yücel Özbilgin için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın da okunmasının ardından topluluk adına Mualla Erkut hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: " Devlete, vatana, millete, cumhuriyete ve hukuk devletine yönelik bu saldırı geleceğimize ve varlığımıza yönelik çok önemli bir saldırıdır. Bu saldırı, hangi gerekçelerle yapılmış olursa olsun asla kabul edilemez. Bu saldırının esas amacı, Türkiye'nin huzurunu, birlik ve beraberliğini bozmak isteyen yabancı ve yerli işbirlikçilerin menfaatleridir." denildi.

Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz'de bir açıklama yaptı. Danıştay'a yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Kerinçsiz, saldırının ardınan bir takım çevrelerce kendilerinin hedef gösterildiklerini iddia etti. Kerinçsiz, "Saldırıyı gerçekleştiren kişinin, Büyük Hukukçular Birliği ile hiçbir ilgi ve ilişkisi yoktur. Kendisi üyemiz olmadığı gibi, böyle bir zihniyetin milli, demokratik ve laik hukuk devletini benimsemiş derneğimizden içeriye adım atması ve herhangi bir hukuksal faaliyette bulunması mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious