Türkiye'nin, yarın iki önemli konuğu var

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Türkiye, yarın iki önemli Avrupalı konuğu ağırlayacak. 22 Ocak'ta hem Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski hem de İtalya Başbakanı Romano Prodi Türkiye'ye gelecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye ilk olarak İtalya Başbakanı Romano Prodi gelecek ve 22 Ocak'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. İki liderin buluşmasında ikili, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanı sıra, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri, Kıbrıs başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması bekleniyor. Prodi'nin ziyareti sırasında ayrıca Türkiye ile İtalya arasındaki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesini hedefleyen bir Strateji Belgesi imzalanacak.

Prodi'nin ziyaretinde, Türkiye ile İtalya arasında 18 Ocak 2007'de imzalanan, her iki ülkenin de umuma mahsus pasaport hamillerine vize kolaylıkları sağlanmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası'nın da basın duyurusu yapılacak. Prodi ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bir araya gelecek.

İtalya Başbakanı, 23 Ocak'ta da Bolu Tüneli ve Ankara-İstanbul otoyolunun son kısmının açılış töreninde hazır bulunacak ve aynı gün iki ülke üst düzey iş adamlarının katılımıyla İstanbul'da düzenlenecek "Türkiye-İtalya: Stratejik Ekonomi İttifakı" konulu toplantıya katılacak.

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ise Türkiye'ye 22 Ocak gecesi gelecek. Kaczynski'nin resmi programı 23 Ocak Salı sabahı başlayacak. Kaczynski, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek. Daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek .

Lech Kaczynski, önce Sezer'le baş başa görüşecek, ardından da heyetler arası görüşmelere geçilecek. Heyetler arası görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı köşkünde bir basın açıklaması yapılması planlanıyor. Daha sonra Ankara'daki Polonya Büyükelçiliği'ne gidecek olan Kaczynski, burada Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Piyanist İdil Biret, Piyanist Gülsin Onay, Yazar ve bilim adamı İrfan Ünver Nasrattinoğlu ve İstanbul'da bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin'e birer madalya takdim edecek.

Polonya Cumhurbaşkanı, büyükelçilikteki madalya töreni ardından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ne (ASAM) giderek burada "Uluslararası Siyasette Dayanışma Kavramı" başlıklı bir konferans verecek. Kaczynski, Salı günü son olarak, Cumhurbaşkanı Sezer'in, onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

24 Ocak Çarşamba günü İstanbul'a geçecek olan Lech Kaczynski, burada ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la buluşacak, daha sonra da Polonezköy'e gidecek.

Kaczynski ardından, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi'ni içine alan bir İstanbul turu yapacak.

Kaczynski, aynı gün Türkiye İş Kadınları Derneği, Avrupa Gazeteciler Cemiyeti ve True dergisinin 2006 yılı Türkiye Başarı Ödülleri kapsamında verilen Yılın Yabancı Devlet Adamı ödülünü alacak. Aynı törende Başbakan Erdoğan'a da Yılın Devlet Adamı ödülü
verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious