Türkiye'nin 30 yıllık hayaline bir darbe de hırsızlardan

  • Giriş : 15.09.2007 / 16:07:00
  • Güncelleme : 15.09.2007 / 16:20:33

Türkiye'nin 30 yıldır hayalini kurduğu hızlı trene bir darbe de hırsızlardan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hızlı tren projesi çerçevesinde 110 bin euro değerindeki fiber optik haberleşme ve sinyal kablolar ile elektrifikasyon sisteminde kullanılan iletken telleri çalan hırsızlar, sisteminin 2 ay gecikmesine neden oldular.

Türkiye'nin 30 yıldır hayalini kurduğu hızlı trene bir darbe de hırsızlardan geldi. Hızlı tren hatlarına döşenen kilometrelerce uzunluğundaki çok değerli fiber optik kablolar ve elektrifikasyon telleri çalındı. Hırsızlığın maliyeti TCDD'ye 2 milyon YTL ve 2 ay gecikme olarak yansıdı.

GEÇEN HAFTA ÇALDILAR

Türkiye'nin 30 yıldır hayalini kurduğu hızlı trene bir darbe de hırsızlardan geldi. Hızlı tren hattına dadanan hırsızlar, yola döşenen kilometrelerce uzunluğundaki fiber optik kabloları keserek kayıplara karışan hırsızlar güvenlik güçleri tarafından aranıyor ancak bir türlü yakalanamadı. TCDD yetkilileri ise, “Bu kablolar değerlidir ancak bunu kime satacaklar? Bu kabloların alıcıları da çok sınırlı sayıda. Bu alıcılar da uyarıldı. Maddi kaybından çok zaman kaybı bizi etkiliyor. Zaten bunların tamamı sigortalıdır” şeklinde konuştular.

2 AY GECİKECEK

Hızlı trenin haberleşme ve sinyalizasyonunda kullanılan, temininde güçlük çekilen yaklaşık 48 bin metre (48 km) fiber optik kablo çalan hırsızların verdikleri zararın miktarı 720 bin euro oldu. Ayrıca bu kabloların temininde yaşanan güçlükler nedeniyle projede 2 aylık bir zaman kaybına neden oldu. Sadece fiber optik kabloları çalmakla yetinmeyen hırsızlar hattın elektrifikasyon sisteminde kullanılan yaklaşık 20 bin metre (20 km) uzunluğundaki değerli bakır telleri de keserek çaldılar.

İtalyan test treni görevini tamamladı

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'ningüvenlik testleri için İtalya'dan kiralanan trenin görevini tamamlayarak İtalya'ya uğurlandığı bildirildi. TCDD Genel Müdürlüğü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden dün yapılan yazılı açıklamada, Projenin 1. etabı olan Esenkent-Eskişehirarasında test sürüşü için İtalya'dan 4 aylığına kiralanan test treninin bugün bu ülkeye uğurlandığı belirtildi. Açıklamada, Ankara-Eskişehir kesiminin, hizmete açılmadan önce; Avrupa Demiryollarında uygulandığı gibi sertifikasyona yönelik olarak kiralanan tren ile bağımsız teknik rapor verecek Alman Tev-Süd firmasına bağlı uzmanlarca, yolun altyapı, üstyapı ve elektrifikasyonuna ait güvenlik testlerinin başarı ile tamamlandığı bildirildi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious