Türkiye'nin 4 tarafından tepkiler

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Fransa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımına ilişkin bugün birçok ilde tepki sokaklara taştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BURSA

Fransız Parlamentosunda, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesine karşı tepkiler sürüyor.

Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Özen, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa Parlamentosunun bu yasa tasarısını kabul etmekle, Fransa'nın asla çağdaş bir ülke olmadığını ve çağdaşlık değerlerinin ''göstermelik'' olduğunu net bir şekilde tüm dünyaya sergilediğini bildirdi.

Birinci Dünya Savaşı'nda 600 yıllık bir imparatorluğun, bitirilmek üzere son kalıntılarının da yok edilmesi için sıkıştırıldığı bir dönemde, ''soykırım'' yaptığı suçlamalarının akıllara zarar bir davranış olduğunu belirten Özen, şunları söyledi: ''Geçmişi kanla bulaşık Fransa'nın parlamentosunun yargıçlığa soyunması, en azından kendini bilmez küstahlık olarak tanımlanabilir.''

-DENİZLİ-
Denizli Genç İş Adamları Derneği (DEGİAD) Başkanı Ercüment Erdem, tarihin siyasi ideolojilerle değiştirilemeyeceğini belirtti. Dernek Başkanı Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa'nın aldığı kararın talihsiz olduğunu belirterek, ülkeler arası barışa olumsuz etkide bulunacağını, Türk ve Ermeni toplumlarının bugünkü kuşaklarını birbirine hasım edeceğini öne sürdü.

Birtakım eksik ve yanlış bilgilerle, tarih küllerinin karıştırılmasının yersiz politikalar olduğunu ifade eden Erdem, şunları kaydetti: ''Tarihi saptırma çabası, insanoğlunda sadece nefret ve tepki uyandırmaya yetecektir. Türk tarihi asla ve asla Ermeni soykırımına sahne olmamıştır. Bu mizanseni kabulümüz imkansızdır.''

-BURSA-

Bursa Terekeme Kültür Platformu Sekreteri Gürkan Kanbir, ''Soykırım yasalarını kabul eden ülkelere baktığımızda, hepsinin mazlum milletlerin kanları ile yakındıklarını görebiliyoruz'' dedi. Kanbir, platform üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Fransa meclisinin sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etmesine tepki gösterdi.
Terekemelerin büyük bir kısmının Ermenistan sınırına yakın Kars, Ardahan, Iğdır bölgesinde yaşadıklarını, tarihe 93 harbi olarak geçen 1877 Osmanlı-Rus savaşıyla yurtlarının, 200 milyon Osmanlı altınına karşılık gelen savaş borcu olarak Ruslara teslim edildiğini bildirdi. Terekemelerin 1921 yılında gelen Cumhuriyet ordusuyla Ermeni işgalinden kurtulduklarını ifade eden Kanbir, ''Ermeni katliamı ve soykırımını yaşayan insanlar olarak, soykırımcı Ermenilerdir diyoruz. Bölgede açılan toplu mezarlar açık kanıtlarımızdır'' diye konuştu.

Kanbir, Ermenilerin Doğu Anadolu'da Terekemelere soykırım uygularken, Fransızlar'ın da aynı tarihlerde Güneydoğu Anadolu da insanları katletmekle meşgul olduklarını iddia ederek, ''Soykırım yasalarını kabul eden ülkelere baktığımızda, hepsinin mazlum milletlerin kanları ile yakındıklarını görebiliyoruz'' yorumunda bulundu.

-GAZİANTEP-

Gaziantep'te, Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği üyeleri, Şehitler Anıtı ve Dokurcum Değirmeni önünde Fransızları protesto etti. Şehitler anıtı önünde toplanan dernek üyeleri, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Grup adına açıklama yapan Kuvayımilliye Mücahitler Derneği Başkanı Servet Saltan, Fransızlar'ın Gaziantep'i işgali sırasında, 6 bin 317 şehit verildiğini söyledi.

Fransızların öncelikle 6 bin 317 şehidin hesabını vermesi gerektiğini ifade eden Saltan, şunları kaydetti: ''Fransızlar'ın Gaziantep'te ne işi vardı? Şimdi kalkmışlar bizden hesap soruyorlar. Yaşları 12 ile 13 arasında olan 14 çocuğumuzu burada katlettiler.

Bu ne insan haklarına ne de demokrasiye yakışır. Fransa, önce katlettiği 14 masum çocuğumuzun hesabını versin. Biz gaziler olarak o günleri unutmadık. Haftada birkaç gün gelerek şehitlerimizi anacağız.'' Grup, açıklamanın ardından, silah sıkarak ve ''Kahrolsun Fransa'' sloganları atarak, Gaziantep savunması sırasında 14 çocuğun şehit edildiği Dokurcum Değirmeni'ne geldi. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup üyeleri, dua okuduktan sonra sessizce dağıldı.

İSTANBUL
Ülkü Ocakları İstanbul Şubesi üyesi bir grup, Fransa Meclisinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifi nedeniyle Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önüne ''siyah çelenk'' bıraktı. Beyoğlu Odakule önünde toplanan grup, Türk bayrakları ve çeşitli dövizler açarak, İstiklal Caddesi'nden Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca Fransa aleyhinde sloganlar atan grup, başkonsolosluk binası yakınında güvenlik kuvvetlerince durduruldu.

Burada da bir süre slogan atan grup adına basın açıklaması yapan Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Yüksel Kaleci, Fransa meclisinin kararını hatırlatarak, şunları kaydetti: ''AB ile tek yanlı tavize dayalı ilişkilerin kaçınılmaz sonucu olarak değerlendirdiğimiz bu kararın alındığı saatlerde, Nobel Edebiyat Ödülü ilk defa bir Türk'e, 'Türkler 1.5 milyon Ermeni'yi katletti' diyerek Türk milletine hakaret eden Orhan Pamuk'a verildi.

Hemen ertesi gün de, 'Türk'ün damarlarındaki zehirli kanı boşaltmak' gibi kinci bir yaklaşımın temsilcisi Hrant Dink, 'özgürlük ödülü' almıştır. Türk milleti sadece Ermenilere değil, bünyesinde barındırdığı hiçbir azınlığa, fethettiği topraklarda yaşayan hiçbir topluma karşı soykırım uygulamamıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious