'Türkiye'nin AB süreci bu yıl durabilir'

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye'deki insan hakları noktasındaki gidişat ve Kıbrıs konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle Ankara'nın Avrupa Birliği (AB) sürecinin bu yıl durabileceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazete raporda, "Değişimin hızı düştü. Yasaların uygulanmasına ve yeni yasa girişimlerinde bulunulmasına acil ihtiyaç var. AB üyesi ülkeler çizgisinde sivillerin askeriye üzerinde tam bir kontrole sahip olmalı." dediğini kaydetti. Gazete, raporda Güney Doğu'daki durumun da kötüleştiğini yazdığını belirtti. FT, bu sorunların yanı sıra AB'nin Ankara'ya Rum Kesimi'ne limanları açması için ültimatom verdiğini ancak çözümün uzakta olduğu yorumunda bulundu.

AB, Ankara'nın Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, Kıbrıs'ta bir çözüm olana kadar liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

Gazete, AB içinde genişlemeye yönelik olumsuz bakış ve Türkiye'deki siyasi durum nedeniyle Kıbrıs sorunun Ankara'nin AB sürecini durdurma riski bulunduğunu yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious