Türkiye'nin AB süreci uzun olacak

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü müzakerelerin uzun olacağını belirterek partisinin Ankara'nın üyeliğine bakışının değişmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Merkel, iktidara gelmeden önce yaptığı açıklamalarda Türkiye'ye "imtiyazlı üyelik" verilmesini istemişti. İktidara geldikten sonra Türkiye'nin üyeliğine destek veren Sosyal Demokrat Parti ile koalisyon yapmasına rağmen Merkel, "imtiyazlı üyelik" fikrinden vazgeçmedi.

Türkiye ziyareti sırasında Alman ARD televizyonuna konuşan Merkel, "Bakışımız değişmedi. Hala imtiyazlı üyeliğin daha doğru olacağını düşünüyoruz." dedi. Bununla birlikte Merkel, eski hükümetlerin Türkiye'ye verdiği sözlerinde arkasında olduklarını ifade etti. Doğu Alman kökenli kadın lider, "Müzakerelerin sonucunun şimdiden belli olmadığını hep söyledik. Türkiye hala yolun başında. Uzun yolun sonunda ne olacağına karar vereceğiz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün basın toplantısı düzenleyen Merkel, Ankara'nın Rumlara hava ve deniz limanlarını açmasını istedi. Erdoğan, KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam ettiği sürece adım atmayacaklarını tekrarladı. ARD'ye konuşan Merkel, basın toplantısındaki görüşlerini yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious