Türkiye'nin AB üyeliği için verilen sözün arkasındayız

Türkiye'nin AB üyeliği için verilen sözün arkasındayız .12232
  • Giriş : 09.02.2008 / 08:30:00

Merkel, Türkiye'ye Avrupa Birliği üyeliği konusunda verilen sözün arkasında olacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye Avrupa Birliği üyeliği konusunda verilen sözün arkasında olacaklarını söyledi.

Merkel, partisinin Türkiye'nin tam üyeliği konusunda eleştirel tavırları olduğuna dikkat çekerek, "Ancak federal hükümet açısından kesinlikle ahde vefadır geçerli olan, bunu sürdürüyoruz.'' dedi. Merkel, Türkiye, Fransa ve Almanya arasındaki 'üçlü zirve'nin "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecini öngörülebilir bir yol haline getirmek için" gerçekleştirileceğini savundu. Alman Başbakan, Türkiye'de tartışılan başörtüsü meselesinin AB'ye üyelik müzakerelerine herhangi bir yansıması olmayacağını vurguladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ise Almanya'yı 'dost, müttefik ve yakın bir ortak' olarak nitelendirdi, iki ülke arasındaki ilişkilerin kolay kolay zedelenemeyeceğini söyledi. Merkel'e AB konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür eden Başbakan, Ludwigshafen şehrinde ölen 9 Türk için anıt dikilmesi fikrine 'gelecek nesillere kin ve nefret tohumu' ekebileceği gerekçesiyle sıcak bakmadı. Merkel ise "Kurbanları unutmayacağız." dedi.

Berlin'de bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB sürecinin devamı, Almanya'daki Türklerin uyumu ve 9 Türk'ün öldüğü yangın olayının "hızlı bir şekilde çözülmesi" noktasında mutabakata vardı. Almanya'nın başkenti Berlin'deki Federal Başbakanlık binasında 3 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Merkel, "Uyum için çok güzel bir gün." derken, Türkiye'ye Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda verilen sözün arkasında olacaklarını belirtti. "Türklerin uyumda başarılı olmaları için Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu" ifade eden Erdoğan ise, "Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk kolay kolay zedelenecek bir dostluk değildir." dedi. Başbakan, iki ülke arasında ekonomik, siyasî, kültürel ve askerî alandaki ilişkilerin "her geçen gün zenginleşerek devam ettiğini" vurguladı.

İki lider, basın toplantısında Ludwigshafen'deki üzücü yangına da değindi. Almanya'ya gerçekleştirdiği resmî ziyaretin çok verimli geçtiğine değinen Erdoğan, Ludwigshafen'deki yangının resmî ziyarete rastlamasının görüşme sürecinin seyrini değiştirdiğini belirterek, şunları söyledi: "Alman polis ve itfaiyesinin gayretlerinden dolayı kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Eğer Alman polis ve itfaiyesinin gayretleri olmasaydı daha kötü bir netice olabilirdi." Yangın olayının sebebinin en kısa zamanda çözülmesi için kararlılık gösteren Erdoğan ve Merkel, uyum politikalarında da ortak hareket etme noktasında işbirliğinin artarak devam edeceğini vurguladı.

5 yıllık başbakanlığı döneminde Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliği sürecine "her zaman destek olduğunu" vurgulayan Erdoğan'a Şansölye Merkel de bu desteğin devam edeceği sözünü verdi. Alman hükümetinin Türkiye'nin üyeliği ile ilgili ahde vefa ilkesine bağlı kalacağını söyleyen Merkel, bu konuda Almanya'nın tutum değişikliği içinde olmayacağının altını çizdi. Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Erdoğan'la birlikte yapacakları üçlü zirvenin ise "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecini öngörülebilir bir yol haline getirmek için" gerçekleştirileceğini savundu.

Türkiye'deki başörtüsü tartışmalarının Türkiye'nin AB sürecini etkilemeyeceğini vurgulayan Alman Başbakan, "Bu konunun AB müzakere süreci ile ilgisinin olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Türkiye'nin Almanya ile beraber NATO bünyesinde küresel barışın tesisi için birlikte mücadele verdiklerini ifade eden Tayyip Erdoğan, Afganistan, Balkanlar ve uluslararası teröre karşı ortak tutuma vurgu yaparak, "Medeniyetler ittifakını başarırsak dünya barışını sağlarız." dedi. Toplantının sorulu-cevaplı kısmında Ludwigshafen olayında medyanın tutumuna ilişkin bir değerlendirmede bulunan Başbakan, medyanın yapıcı bir tutum sergilemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Erdoğan, yangın olayı ile ilgili haberciliği örnek göstererek, bu şekilde yapılan haberciliğin, yöneticileri sıkıntıya düşürdüğünü ifade etti.

Türkiye'ye AB için verilen sözler geçerli

İki liderin dünkü basın toplantısında bir gazetecinin, Fransa Devlet Başkanı Sarkozy ile Türkiye'nin AB üyeliğine karşı yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine Merkel, "Partim de tam üyelik açısından, Türkiye'nin tam üyeliği açısından belli eleştirel tavırları savunmakta. Fakat ben ahde vefa ederim. AB içerisinde hükümet tarafından verilen kararın, müteakiben gelen hükümet tarafından da savunulduğunu söyledim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious