Türkiye'nin AB üyeliği son derece önemli

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Türkiye'nin AB üyeliğini son derece ciddi ve güçlü bir şekilde desteklediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve Adana Fahri Konsolosu Mustafa Gülek'le Gaziantep'te bir takım ziyaretlerde bulunan Baird, önce Gaziantep Valiliği'ni ziyaret etti. Burada Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı tarafından karşılanan Nick Baird, Gaziantep'in ekonomik açıdan çok dinamik bir kent olduğunu, bu kentle İngiltere'nin ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret eden Baird, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ünsal Göksen ile görüştü.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Büyükelçi Baird, bir gazetecinin "Finlandiya'nın Kıbrıs Sorunu'nun çözümüne ilişkin sunduğu önerileri İngiltere olarak nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu konudaki düşünceleriniz neler" şeklindeki sorusu üzerine şu açıklamalarda bulundu: "İngiltere Hükümeti, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini son derece ciddi ve güçlü bir şekilde desteklemekte. Türkiye'nin AB'ye üyeliği, gerek politik gerekse stratejik açıdan son derece önemli. Finlandiya'nın sunduğu öneri de, bu süreci elimizden geldiğince hızlı ve dinamik bir şekilde devam ettirmeye yönelik. En kısa zamanda, bu projeye yaklaşımları hızlandırabileceğimizi ve ortak bir anlayışa varabileceğimize inanıyorum"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious