'Türkiye'nin AB üyeliği tarihi gereklilik'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Napoli Fahri Konsolosu Luigi Pietro Rocco Di Torrepadula, Türkiye'nin AB'ye er ya da geç üye olacağını ümit ettiğini söyleyerek, "bunun tarihi bir gereklilik olduğunu" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Di Torrepadula, İtalya ve Türkiye'nin birer Akdeniz ülkesi olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin AB'ye alınmasıyla Birliğin Akdeniz meselelerine daha çok ilgi göstereceğine inandığını" ifade etti. "Napoli halkının Türkiye'ye ve özellikle Türkiye'nin AB üyeliğine büyük ilgi gösterdiğini" kaydeden Di Torrepadula, AB genelinde Türkiye'ye karşı olan dini ve tarihsel bazı ayrımcılıkların da Napoli'de destek bulmadığını söyledi. "AB'nin Türkiye'yi bünyesine katmasının, AB'yi ekonomik ve siyasi olarak güçlendireceğini" belirten Di Torrepadula, kendisinin bir fahri konsolos olarak değil, bir İtalyan vatandaşı olarak Türkiye'nin üyeliğini ümit ettiğini ve bunun herkesin çıkarına olacağını kaydetti.

Di Torrepadula ayrıca, Türkiye'nin AB üyesi olduktan sonra İtalyan iş
adamlarının yatırımları ve iki ülke arasındaki ortak yatırımların ivme kazanacağını vurguladı.

Fahri Konsolos Di Torrepadula, Papa'nın Türkiye'ye yapacağı ziyaretin dinler arası ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok iyi bir fırsat oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious