Türkiye'nin AB üyeliğine karşı değiliz

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Türkiye'nin AB üyesi olma ihtimalinin kendi ülkesi için de çok önemi bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koçaryan, ''Ermenistan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı değil'' dedi.
Koçaryan, Erivan'da yaptığı açıklamada, bu düşüncesine gerekçe olarak, ''AB üyeliğiyle daha iyi komşuluk ilişkilerine sahip ve ne yapacağı önceden bilinebilir bir Türkiye olacağını'' söyledi. Koçaryan, Türkiye'nin Avrupa ailesine katılmasıyla, sözde soykırımı kabullenmeme yönündeki politikasında değişiklik olasılığını da gözardı etmediklerini öne sürdü.
Türkiye'nin sözde soykırımı tanımakla yasal açıdan (Ermenistan'a) toprak vermesi gerekmeyeceğini ifade eden Koçaryan, ancak Ermenistan'ın moral ve fiziki zararlara göre tazminat isteme hakkının saklı olduğunu iddia etti.

YUKARI KARABAĞ
Merkezi Erivan'da bulunan Medimax ajansının haberine göre Koçaryan, Erivan Devlet Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada da işgal altında tutulan Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözümünü amaçlayan müzakerelere değinerek, bu süreçte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 10 Haziran'da San Petersburg'ta bir araya gelebileceklerini söyledi.
Aliyev ile görüşmesinden sonra sürecin hangi aşamasında olacaklarının belli olacağını dile getiren Koçaryan, müzakere sürecinin çok aktif olmadığını savundu.
Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarının kısa bir süre önce görüştüklerini ve görüşmenin olumlu atmosferde geçtiğini anlatan Koçaryan, ''Bu iyimser olmak için iyi bir neden, ama ben o kadar iyimser değilim'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious