'Türkiye'nin AB üyeliğini çok arzu ediyorum'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

AP İngiliz vekili Honeyball: “Türkiye'nin AB üyeliğini çok arzu ediyorum” (ÖZEL)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kısmi yerel seçimlerden sonra Londra'da belediye meclislerine girmeye hak kazanan Türk adayların biraraya geldiği kokteyle katılan Avrupa Parlamentosu (AP) İngiltere Milletvekili Mery Honeyball, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye katılmasını çok azu ettiğini belirterek, Kıbrıs konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.
Kişisel olarak Türkiye'nin AB'ye üye olmasını çok arzu ettiğini söyleyen AB parlamentosu vekili Honeyball, "Türkiye'nin büyük Müslüman kimliğiyle AB'ye üye olmasını istiyoruz. Bu barışın kalıcı olması ve toplumların birbirlerini anlamaları açısından da önemlidir. Ben kendim bunu çok istiyorum." dedi.

Tüm isteğine rağmen Türkiye'nin AB'ye kesin üye olacağından emin olmadığını belirten Honeyball, "Ancak emin değilim. AB içinde Türkiye'ye farklı bakan bazı ülkeler var. Buna rağmen Türkiye mutlaka AB'ye üye olmada büyük bir azim göstermeli." diye konuştu.

Kıbrıs konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Mery Honeyball, "Kıbrıs, üyelik konusunda en büyük sorunlardan biri olarak görülüyor. Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusu oldu ve bu herkes tarafından kabul edildi. Kıbrıs'taki bölünmüşlüğün farkındayız ve bir ortak yol bulmak için çabalarımız sürüyor. Ancak ben hep birlikte gösterilecek çabalar karşısında daimi ortark bir yol bulunacağından umutluyum." şeklinde konuştu.

Bu arada, kokteyl de biraraya gelen ve yerel seçimlerde belediye meclislerine girmeye hak kazanan Türk üyelerden Gülbay İçöz, seçildiği Hackney bölgesinde eğitim alanında bazı eksikliklerin olduğunu ve bunun üzerinde çalışmaları olacağını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious