Türkiye'nin ABD'ye kargo taşımacılığı teklifi

Türkiye'nin ABD'ye kargo taşımacılığı teklifi.11363
  • Giriş : 03.06.2009 / 10:18:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ABD'nin Irak, Afganistan ve bölgedeki diğer ülkelere hava ikmalinin, kargo taşımacılığının, Türkiye'de oluşturulacak bir merkezden yapılmasını önerdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıldırım, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, şu sırada ABD'nin bölgeye sevkıyatının Frankfurt üzerinden yapıldığını ancak yoğun trafik dolayısıyla sıkışıklık yaşandığını kaydetti. Yıldırım, bu taşımacılığın Türkiye üzerine çekilebileceği önerisini Amerikalı muhatabına ilettiğini ifade etti.

Bakan Yıldırım, bugün, Amerikan Ulaştırma Bakanı Ray LaHood ile görüşmesinde bu öneriyi ilk kez dile getirdiklerini kaydetti. Yıldırım, Amerikan tarafının öneriyi düşüneceğini belirttiğini de söyledi.

Proje hayata geçirilirse ABD'den, Türkiye'nin bölgesindeki ülkelere ve bu ülkelerden ABD'ye kargo taşımacılığında Türkiye merkez rolü oynayacak.

Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle GAP bölgesini önemli ölçüde canlandıracak bir proje olacak. Zira, öyle bir proje başlatıldığı zaman GAP bölgesindeki ürünlerin de ABD'ye taşınması, özellikle de tarım ürünleri bakımından, çok çok kolaylaşacak. Gelişmeye müsait bir proje.''

Binali Yıldırım, ''ABD ile ilişkilerimiz ne kadar köklü, stratejik diyoruz. Söylem ve eylem birbirini doğrulamıyor. Stratejik işbirliğini, askeri işbirliğinin dışına da taşıyalım. ABD'ye ihracat yapamıyoruz. ABD'nin toplam ithalatının yüzde biri Türkiye ile olsa 20 milyar dolar eder. Ama bu rakam 1.5 milyar dolar ve ağırlıklı olarak savunma kalemleri. Gerçek potansiyeli yansıtmıyor. Uzun vadeli altyapı projeleri, enerji işbirliği, turizmi geliştirme üzerinde çalışılabilir'' diye konuştu.

Yıldırım, LaHood ile görüşmesinde Türkiye ile ABD arasında havacılık alanındaki ilişkilerin ağırlıklı olarak ele alındığını anlattı. Havaalanları ve uçuş güvenliği konularında ortak çalışma başlatılmasının söz konusu olduğunu belirten Yıldırım, ayrıca hızlı tren projeleri konusunda ABD'nin yatırım hedefinin bulunduğunu kaydetti.

ABD'nin ekonomik destek planında ulaştırmaya 48 milyar dolar ayrıldığını, bunun 13 milyar dolarının raylı sisteme harcanacağını ifade eden Yıldırım, ''Türkiye'nin hızlı tren yapım ve işletme tecrübesi var. Avrupa'da altıncı, dünyada sekizinci sıradayız. Bu konuda da işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ettik'' dedi.

Yıldırım, LaHood'u Türkiye'ye davet ettiğini de belirtti.

-ESKİŞEHİR'DE MÜŞTEREK LOKOMOTİF YAPIMI-

Devlet Demiryolları ile General Electric arasında, lokomotif yapımı görüşmelerinin devam ettiğini belirten Yıldırım, ''Bu yıl içinde bu görüşmeler tamamlanacak ve müşterek lokomotif yapımına Eskişehir'de başlanacak'' diye konuştu.

General Electric'in havacılıkla da ilgili yatırımları bulunduğunu, uçak tribünleri konusuna eğildiklerini belirten Yıldırım, gerek askeri amaçlı uçaklar gerekse THY'nin yeni alacağı uçaklarda bu tribünlerin kullanılması ve hatta bunların Eskişehir'de yapılması konusunda istekli olduklarını ifade ettiklerini söyledi. Yıldırım, Gebze'de 244 mühendisin çalışacağı bir araştırma-geliştirme merkezinin açılmış olduğunu da bildirdi.

Yıldırım, ''ABD ile stratejik ortaklığın getirdiği savunma ve güvenlik alanlarının yanı sıra ulaşım, ticaret, turizm ve bilgi iletişim teknolojileri alanında da ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bunun için de şartların uygun olduğunu görüyoruz. Özellikle (ABD Başkanı Barack) Obama'nın ilk denizaşırı ziyaretini Türkiye'ye yapmasını, ABD'nin yeni dönemde Türkiye ile ilişkileri her bakımdan geliştirme arzusunun bir tezahürü olarak görüyoruz'' diye konuştu.

Irak'ta çok büyük yeniden yapılandırma projesinin bulunduğunu, Körfez'den de Türkiye'ye demiryolu projesinin var olduğunu hatırlatan Yıldırım, bu projeyle Türkiye'nin Rusya, Kafkasya, Uzakdoğu, Avrupa'ya bağlandığını belirtti. Yıldırım, Türkiye ve ABD'nin, Irak halkının geleceği ile bu ülkede huzur ve barışın kalıcı olması bakımından sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım temaslarını tamamlayarak Washington'dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*