Türkiye'nin AB'ye alınması test

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Roma Anlaşması'nın 50'nci yıldönümü nedeniyle gözler tekrar Avrupa Birliği'ne çevrildi. Dış basında Türkiye'nin AB için bir test olduğu yorumları yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

EL PAİS: TÜRKİYE'NİN AB'YE ALINMASI TESTTİR
İspanyol El Pais gazetesinde yayınlanan bir makalede, Türkiye'de demokrasi sağlamlaştırıldığında AB'ye alınmasının, Müslüman ülkelerinin gözünde Birliğin bir uygarlıklar kulübü olmadığının gerçek kanıtını oluşturacağı belirtilerek, "Bu projeyi somutlaştırabilmek için Avrupalı demokrasileri çürüten kimliğe dayalı milliyetçilik yenilmelidir" yorumu yapıldı.

NYT: "AB DARFUR KONUSUNDA TÜRKİYE'DEN DAHA KOLAY UZLAŞIYOR"
New York Times gazetesi, Roma Anlaşmasının 50'nci yıldönümünde açıklanan Berlin Deklarasyonunda, Birlik içindeki farklılıkların ortaya çıktığını belirtirken, Darfur konusunda uzlaşan AB üyelerinin Türkiye gibi daha yakın konularda zorlanabildiği değerlendirmesinde bulundu.

TIMES: "TÜRKİYE'YE ATIF YOK"
Times gazetesi de Berlin Deklarasyonunda tehlikeli konulara değinilmemesine dikkat çekerek Türkiye, Hırvatistan ya da diğer potansiyel üyelere atıfta bulunulmadığını vurguladı. Haberde AB içindeki pek çok oy sahibinin daha fazla genişlemeye karşı olduğu ifade edildi.

FT: "AB KUTLAMASI ACI TATLI ANILARI CANLANDIRDI"
Financial Times gazetesi, Roma Anlaşması'nın 50'inci doğum günü kutlamalarının Berlin'de yapılıyor olmasının bir tesadüf olduğunu, bu tesadüfün AB Dönem Başkanının Almanya olduğunu dikte ettirdiği yazdı. Haberde, İkinci Dünya Savaşı'nın Berlin'de başladığı ve Berlin Duvarı'nın hikayesi hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious