Türkiye'nin AB'ye girmemesi için sebep yok!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Almanya Çevre Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmemesi için sebep olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin AB üyeliğinde ekonomi, hukukun üstünlüğü ve ortak standartların önemine dikkat çeken Gabriel, birçok politik şartları yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı. Bunların başında Kıbrıs ve demokratik reformların geldiğini belirten Bakan Gabriel, "AB'nin şartlarını kabul etmek zor olacak. Kıbrıs ve demokratik reformları tartışıyoruz ama şuna inanıyoruz ki bunları aşacağız. Çocuklarımız için sorumluluk taşıyoruz. Onlar için güzel şeyler yapabiliriz." dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) düzenlenen "Gelişen Ege ve Yatırım İmkanları" konulu toplantıya katılan Alman Bakan Sigmar Gabriel, Türkiye, Almanya ve AB ilişkilerine değindi. Türklerin Almanlara karşı son derece misafirperver olduğunu söyleyen Gabriel, bunun bile Türkiye'nin AB'ye girmesine Almanya'nın destek vermesi için yeterli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin hızla gelişen bir ülke olduğunu anlatan Bakan Gabriel, "AB'nin istikbali, Türkiye'nin istikbaliyle ortak olmalıdır. Türkiye, bölge için önemli bir ülkedir. Ekonomisi hızla gelişen bir ülke. Türkiye ile ilişkiler, AB için olduğu kadar Almanya için de önemlidir. Burada bin 100 Alman işletmesi var. Almanya'da ise 60 bin Türk işletmesi mevcut. Bunların büyük kısmı restoranlardır. Yemeklerini çok beğendiğim kilolarımdan belli oluyor." şeklinde konuştu.

Almanya'dan daha fazla yatırımı Türkiye'ye çekmek ve daha istikrarlı ticari polikita geliştirmek istediklerini vurgulayan Gabriel, AB'nin Türkiye gibi büyük bir ülkeyle genişlemeyi tolere edip edemeyeceğini tartıştığını belirtti. Gabirel, "Almanya'da 2.6 milyon Türk yaşıyor. Bunların, Türkiye'nin AB üyeliği için elçi konumunda olması gerekir. Şu anda değiller ama AB yolunda köprü oluşturmalılar. Avrupa'nın köklerinin büyük bir kısmı Türkiye'den geliyor. Türkiye'nin AB'ye girmesi bizim menfaatlerimiz açısından da çok önemli." dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın'ın, Almanya'nın kilosu 3 avroya ithal edilen Türk zeytinyağına 1.5 avro gümrük vergisi uyguladığını ancak Tunus'tan vergi alınmadığını söylemesi üzerine ise Bakan Gabriel şunları kaydetti: "Şahsen sadece Türk zeytinyağı alıyorum. AB içinde özel düzenlemeler yapılmıştır. İtalya, İspanya, Fransa ve Kuzey Afrika'yla özel ilişkiler var. AB ortak ilişkileri içinde yapacağımız daha çok şey var."

Ekolojik ve kültürel gelişme, istikrar ve barışın gelişmesi için büyük sorumlulukları bulunduğunu dile getiren Bakan Sigmar Gabriel, çevre korumayla ekonomik gelişme arasında zıtlık bulunmadığını ifade etti. Gabriel, dünyanın 6.5 milyar nüfusunun yakın bir gelecekte 9 milyara çıkacağını belirterek, "Nüfusun artması, daha fazla enerji ve hammadde tüketeceğimiz anlamına geliyor. Enerji rezervlerimiz kısıtlı. Daha iyi bir yaşam için daha az enerji harcayan yeni teknolojiler geliştirmeliyiz. Alternatif hammadde bulmalıyız. Bölgemizde uçak ve uçak parçaları artık çelikten ve alüminyumdan değil, bitkilerden oluşuyor. Bunu görmeden önce inanmadım. Almanya'daki tesislerde bunlar üretiliyor. Bitkisel hammaddeler çelik gibi özelliklere sahip. Çelik ve alüminyum ihtiyacı artıyor. Bunu karşılamak için bu tür üretim yapan tesisler şart. Dünyadaki çevre teknolojisinin yüzde 90'ını Almanlar üretiyor. 1.5 milyon kişi çevre sektöründe çalışıyor. Yenilenebilir enerjiyle ilgili 170 bin işyeri var. Alman ve Türk iş adamları arasında yenilenebilir enerji konusunda işbirlikleri yapılabilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious