Türkiye'nin adımı, Dünya'nın kafasını karıştırdı

Türkiye'nin adımı, Dünya'nın kafasını karıştırdı.9349
  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Kıbrıs nedeniyle yaşanan krizin aşılması için yaptığı son hamle dünyanın kafasını karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

LİBERATİON: "Ankara KAPILARINI RUMLARA AÇIYOR"

Fransa'da yayınlanan Liberation gazetesi, Türk yetkililerinin AB'yi yatıştırmak için ilk jesti yaptığını belirterek "Ankara kapılarını Rumlara açıyor" dedi. Gazete, Ankara'nın AB'den karşı jesti beklediğini de yazdı.

LE MONDE: "TÜRKİYE JEST YAPARAK AVRUPALILARI BÖLECEK"

Fransız Le Monde ise, "Türkiye Kıbrıs konusunda bir jest yaparak Avrupalıları bölecek" başlığını kullandı. Gazete, Türkiye'nin önerisi ile AB'de yarattığı tartışmayı aydınlatmak için da hiç bir şey yapmadığını öne sürdü.

LES ECHOS: "AB TEHDİDİNİN KARŞISINDA KÜÇÜK TAVİZ"

Fransız ekonomi gazetesi Les Echos da, "AB üyelik müzakerelerini canlandırmaya yönelik Türk tavizi" başlıklı haberinde müzakerelerin askıya alınması tehdidinin karşısında Türkiye'nin "küçük bir taviz" verdiğini öne sürdü.

LE FİGARO: "TÜRK ÖNERİSİ AB'NİN PLANLARINI ALT ÜST ETTİ"

Fransa'nın muhafazakar gazetesi Le Figaro da, AB'nin Türkiye'nin önerisini "ihtiyatlı" bir biçimde karşıladığını belirterek "Önerisi ile Türkiye AB'nin planlarını son dakikada alt üst etti" görüşünü dile getirdi.

GUARDIAN: "KARAR LİDERLER ZİRVESİNE KALABİLİR"

İngiliz Guardian gazetesi Türkiye'nin önerisi konusunda AB Dışişleri Bakanları'nın Pazartesi günü bir anlaşmaya varmaya çalışacağını ancak kararın büyük ihtimalle AB liderlerine bırakılacağını belirtti. Haberde, Rumların öneriye karşı Türklerin elini havada bıraktığı yorumu yapıldı.

INDEPENDENT: "TÜRKİYE'DEN SÜRPRİZ HAMLE"

Independent gazetesi, Türkiye'nin liman hamlesiyle AB umutlarını canlı tuttuğu değerlendirmesi yaptığı haberinde, Türkiye'nin önerisi "sürpriz" olarak nitelendirdi. Haberde, yapılan jestin diplomatların kafasını karıştırdığı çünkü önerinin yazılı değil sözlü yapıldığı kaydedildi.

FT: "TÜRKİYE TAVRINI YUMUŞATTI"

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times da Ankara'nın yeni hamlesini, "Türkiye Kıbrıs uyuşmazlığında tavrını yumuşattı" şeklinde değerlendirdi. Türkiye'nin bu hamlesi ile AB üyeliği konusundaki krizini bitirmeyi amaçladığı kaydedildi.

THE TİMES: "ÖNERİYE ALMAN TEPKİSİ KİLİT"

İngiliz The Times de, Türkiye'nin önerisinin AB Dışişleri Bakanlarınca değerlendirileceğini kaydederken "Almanya'nın reaksiyonu kilittir çünkü Berlin, sorunun dönem başkanlığa hakim olmaması için hızlı bir çözüm istiyor" diye yazdı.

ECONOMİST: "ÖNERİ İŞE YARAMAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR"

İngiliz Economist dergisinin son sayısında da Türkiye'nin önerisinin işe yaramayacak gibi göründüğünü çünkü Rumların da benzer bir adım atmasına bağlı göründüğünü kaydetti.

EL PAİS: "AB ÖNERİ OLUMLU BİR ADIM OLARAK GÖRDÜ"

İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais de, AB'nin Türkiye'nin önerisini "yetersiz" olduğunu söylemekle birlikte "olumlu bir adım" olarak nitelendirdiğini yazdı.

EL MUNDO: "TÜRKİYE AB ÜYELİĞİ ÜZERİNDEKİ BLOKAJI KALDIRDI"

İspanyol El Mundo gazetesi de Türkiye'nin AB'nin koşullarından birini yerine getirerek limanlarını Rum Kesimi'ne açmayı kabul ettiğini, böylece AB üyeliği üzerindeki blokajı kaldırdığı yorumunu yaptı.

TAGEBLATT: "TÜRKİYE JEST YAPTI"

Lüksemburglu gazete Tageblatt da, "Türkiye bir jest yaptı ancak AB için yeterli olacak mı?" değerlendirmesini yaptı. Gazete, Türkiye'nin jestinin Rumlar tarafından reddedildiğine işaret etti.

LE SOİR: "TÜRK ÖNERİSİ RUMLARCA HEMEN REDDEDİLDİ"

Belçika'da yayınlanan Le Soir da, "Türk adımı Kıbrıs için (Rumlar) yeterli değil" başlığını kullandığı haberinde Türkiye'nin önerisinin Rumlar tarafından hemen reddedildiğine dikkat çekti.

NEW YORK TIMES: "TÜRKİYE'DEN KIBRIS GERİLİMİ KONUSUNDA HAMLE"

Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki gerilimin azalması için bir hamle yaptığını belirtti. Haberde ancak önerinin AB içindeki bölünmeyi hafifletme konusunda çok az etkili olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious