Türkiye'nin adını değiştirmek istemiş

Türkiye'nin adını değiştirmek istemiş.17763
  • Giriş : 14.11.2008 / 13:27:00

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal, ağabeyinin Türkiye'Nin adını değiştirmeyi hayal ettiğini söyledi. İşte Özal'ın Türkiye düşüncesi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ali Kırca'nın Sohw Tv'de sunduğu Siyaset Meydanı'n Başbakan Erdoğan'ın Hakkari'de yaptığı konuşmayla başlayan, "Ya sev, terket" tartışması konuşuldu.

Programa katılan Eski Bakanlardan Turgut Özal'ın da kardeşi Korkut Özal çarpıcı açıklamalarda bulundu. 9. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kendisine Türkiye'nin isminin değiştirilebileceğini söylediğini açıklayan Özal, "Rahmetli abim sorunun çözülmesi için Türkiye'nin isminin değiştirilebileceğin, Anadolu yapılabileceğini söylemişti." dedi. "Sayın Özal, söyledikleriniz önemli, kayıtlara geçiyor" uyarısının ardından Korkut Özal, söylediklerini bir kez daha tekrar etti ve Turgut Özal'ın bunu kendisine ikili bir görüşmede, "Keşke Anadolu olsaydı" dediğini bir kez daha tekrar etti.

OKUMUŞ ÇOK ÜZÜLDÜM

MHP eski İstanbul Milletvekili Nazif Okumuş, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın önerisini öğrendiğini ve büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Kafasında bazı soru işaretlerinin olduğunu ve bu açıklamayla bu soru işaretlerinin netlik kazandığını söyleyen Okumuş, "ABD'de bir köy çocuğunun başkan seçilmesini alkışlıyoruz da Anadolu'da köy çocuklarının bu makamlara gelmesini niçin görmüyoruz. Milyonlarca izleyen var. 1. Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk, kimliğini izleyilerimiz kafasında canlandırsın... 2. cumhurbaşkanımız İsmet İnönü. Bütün ileyicilerimiz, İsmet Paşa'yı etnik kimlik olarak bir yere oturtmak istiyorlarsa otursunlar. 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 4. Cumhurbaşkanı Cemal Ağa.. İnsanlar kafasında bir yerlere oturtsun. Bazılarına göre Türkiye'de cumhurbaşkanlığı paylaşılmış gibi verilebilir. Çok enteressan buldum, çok üzüldüm." ifadelerinde bulundu.

KILIÇ: KONFEDERASYONU GÖSTERDİ

Altemur Kılıç ise Turgut Özal'ı çok sevdiğini kendisine de bir görüşmede Türkiye haritasını göstererek, "Keşke konfederasyon olsa dedi. Haritayı göstererek, Türklerle Kürtler konfederasyon olsa dedi. Ben sustum. Sen beğenmedin dedi. Özal Osmanlı özlemi çekiyordu. Osmanlı ne? Türklüğü hakir görmüştür. Osmanlı'dan ne çıktı? Kaos çıkmıştır" dedi.

BEN DE ABİMİN ZEHİRLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Ali Kırca, "Abinizin zehirlenerek öldürüldüğünü ve bunun da Kürt meselesinden dolayı olduğunu düşünüyor musunuz?, Kafanızda soru işaretleri var mı?" sorusuna Korkut Özal: Oğlu ve eşi, 'Babamızın öldürüldüğünü düşünüyoruz' dediler. Onlar saçından örnek alınmış ve zehirlendiği ortaya çıktı. Benim de şüphelerim var. Öldüğü gün, Köşkte doktor yokmuş. Hastaneye getirildiğinde ölmüştü. Kürt sorunu da çözülme noktasına gelmişti. Öcalan'la da temas sağlanmıştı. Öcalan'ı karşınıza oturtmak değil. Oturttuğunuz zaman Türkiye'yi ikiye bölmüş oluyorsunuz.

8sutun

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*