Türkiye'nin atıl potansiyeli: Kadınlar

Türkiye'nin atıl potansiyeli: Kadınlar.12766
  • Giriş : 15.11.2008 / 10:47:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasında kadınların önemine vurgu yaparak, ''Zengin olmak istiyorsak, kadınlarımızı da girişimcilik noktasında ön plana çıkarmalıyız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hisarcıklıoğlu, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yapı ve Emlak Fuarına katılmak üzere geldiği Mersin'de, Türk iş dünyasındaki kadın ve girişimciliğin önemine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İş hayatındaki kadınların önemsenmesi ve bu noktada yeni sahalar yaratılması gerektiğini söyleyan ve ''Kadın girişimcileri önemsemeliyiz'' diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Eğer Türkiye insanlarını zengin edecekse, 700 bin kişiye iş imkanı sağlanacaksa net bir formül var. O da girişimci sayısını artırmak. Girişimci sayısını artıramazsan mevcut haline şükretmek zorundasın. O zaman biz diyoruz ki girişimciliğin teşvik edilmesi gerekir. 70 milyon insanın bulunduğu ülkemizde nüfusun yarısı 28 yaşın altı. Ayrıca baktığımız zaman çok güzel işletmeler var ama bunların çoğunluğu erkek hakimiyetinde. Aslında kullanılamayan müthiş bir potansiyelimiz var. O da kadınlarımız.''

Kadınların iş dünyasındaki payının artırılmasını temenni ettiklerini ve bu noktada her platformda kadın girişimcinin önemine vurgu yaptıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Zengin olmak istiyorsak, kadınlarımızı da girişimcilik noktasında ön plana çıkarmalıyız. Onun için bunu çok önemsiyoruz. Bu isteği, 70 milyonun zengin olması için dillendirmeliyiz. Bugün sayıları ne yazık ki çok az olan kadın girişimcileri rol ve model olarak ön plana çıkarmalıyız ki, genç kızlarımızda heves duyup aramızda yer edinsinler.''

Giderek biraz daha ön plana çıkan girişimcilik kavramının gençler arasında daha yaygın hale gelmesini sağlamak istediklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye nüfusunun yarısına tekabül eden gençlerimizi, girişimciliğe adapte edemezsek önümüzdeki dönemde de şikayet etmeye hep beraber devam ederiz. Bunun için vakit geç olmadan harekete geçmeliyiz'' dedi.

-''İSTİHDAM NOKTASINDA KOTA GETİRİLMELİ''-

Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) Başkanı Cavidan Demirağ ise, 2007 verilerine göre Türkiye'deki kadın girişimciliğin yüzde 6 civarında olduğunu belirterek, durumu ''üzüntü verici bir tablo'' olarak yorumladı.

Kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Demirağ, ''Biz kadınlar Türkiye için büyük bir potansiyeliz. Çünkü ülke nüfusunun yarısını kapsayan büyüklüğümüz var. Eşitlikçi yaklaşımdan yanayız. Yani kadın erkek yan yana aile ve ülke bütçesini yaratmalı felsefesinin yerleşmesini yeğliyoruz'' dedi.

Kadın girişimciliğin artırılması noktasında öncelikle kadın istihdamının artırılması gerektiğini vurgulayan Demirağ, şunları kaydetti:

''Kadın istihdamı noktasında her şeyden önce bir kota getirilmeli. Şöyle ki, bir firma 10 personel istihdam ederken, bunun 3-4'ünü kadınlardan oluşturmak zorunda olmalı. Kadınların istihdamı artırılsın ki, girişimciliğin de temelleri güçlensin. Çünkü girişimciliğin oluşması için kadınların öncelikle bir yerden iş dünyasına katılması gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*