Türkiye'nin baskısı etkili oldu! PKK kampları boşalıyor!

Türkiye'nin baskısı etkili oldu! PKK kampları boşalıyor!.12672
  • Giriş : 17.11.2007 / 16:42:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 16:50:19

PKK, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon kararlılığıyla kenara sıkıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin baskısı etkili oldu. PKK önemli kamplarını boşaltıyor. İşte o kamplar...
Kuzey Irak’ın Türkiye ve İran sınırlarında yıllardır üstlenmiş bulunan PKK, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon kararlılığıyla kenara sıkıştı.

PKK’nın üst düzey kadrolarının da bulunduğu İran sınırındaki Hacı Ümran ve Kandil alanları, İran’ın 1,5 ay önce kendi topraklarında eylem yapan PKK’nın uzantısı PJAK’ı etkisiz hale getirmek için başlattığı operasyonlar nedeniyle kısmen boşaltıldı.

Türkiye’nin operasyon yapacağı ihtimaline karşılık, Türkiye-İran-Irak üçgenindeki dağlarda bulunan irili ufaklı PKK kampları da boşaltıldı.

ZAP BOŞALTILDI

PKK’nın önemli üssü durumundaki Duhok’un Amediye kasabası yakınlarında bulunan ZAP bölgesinden PKK’lıların büyük bölümünün çekildiği öğrenildi.

Türkiye sınır kesiminde yer alan Haftanin, Sinaht, Kanimasi, Hinere, Hakurk bölgelerinin sarp ve dağlık kesimlerindeki PKK’lılar büyük gruplar yerine 3’erli 5’erli küçük gruplara ayrıldı.

Türkiye’nin sınır kesimini sürekli uzun menzilli toplarla bombalaması üzerine PKK’nın ağır silahlarla donatılmış özel eğitimli ‘Hareketli Gruplar’ adını verdikleri militanları da dağılmak zorunda kaldı.

KÖYLERE YAKLAŞMAK YASAK

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt hükümetinin de PKK’ya karşı tavrını sertleştirmesinin ardından PKK’yı daha önce saklandıkları köylere girememe korkusu sardı.

ABD ve Türkiye’nin istihbarat paylaşımı konusunda anlaşmasıyla, örgütün üst düzey yöneticilerinin militanlara ‘sivil yerleşim yerlerinde saklanmayın’ talimatı verdiği öğrenildi.

Küçük gruplara bölünmüş PKK’lıların Türkiye tarafına geçtikleri ve Şırnak ile Hakkári kırsalının yanı sıra daha iç kesimlerdeki dağlık alanlara gittikleri öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious