Türkiye'nin bir çok şehrinde okullar tatil olacak

Türkiye'nin bir çok şehrinde okullar tatil olacak.14804
  • Giriş : 18.02.2008 / 00:07:00
  • Güncelleme : 18.02.2008 / 23:56:14

Yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle bugün bazı illerde okullarda tatil olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, bugün İstanbul'daki bütün ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edildiğini bildirdi.

İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Valisi Muammer Güler, 16 Şubat Cumartesi sabahından başlayan ve halen devam eden kar yağışının bugün de etkisini sürdüreceğini belirtti.

Güler, "Kar yağışı ve hava sıcaklığındaki belirgin azalmaya bağlı kuvvetli buzlanmanın özellikle ara cadde ve sokaklarda araç trafiği ve yaya ulaşımında yaratacağı olumsuz etkiler gözönüne alınarak tedbir amacıyla 18 Şubat Pazartesi günü İstanbul'daki bütün ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edilmiştir." dedi. Güler, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü personel ile hamilelerin de idari izinli sayılacağını kaydetti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım ile birlikte basına bilgi veren Güler, yağışlardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kar yağışının kendilerini sevindirdiğini kaydeden Güler, sıcaklıkların da buna bağlı olarak 8-10 derece düştüğünü ve kar kalınlığının bazı bölgelerde 25 santimetreye ulaştığını söyledi.

Şehirde saatte hızı 80-100 kilometreyi bulan kuvvetli poyraz hissedildiğini kaydeden Güler, "Yarın (bugün) öğle saatlerine kadar Avrupa yakasında, akşama kadar da Anadolu yakasında kar yağışı devam edecek. Salı gününden itibaren sıcaklık değerleri artarak Çarşamba günü mevsim normallerine dönecek. Şubat ayı yağış ortalamalarına bakıldığında da son günlerdeki kar yağışıyla birlikte ortalamaya yaklaşıldı." şeklinde konuştu.

İstanbul'da başta valilik ve belediye olmak üzere ilgili tüm kuruluşların tedbirlerinin sürdüğünü dile getiren Güler, "Ana arterlerde değişik tedbirler aldık. Ama maalesef TEM otoyolu Silivri-Selimpaşa istikametinde kapandı ve D-100'e kaydırıldı. Yoğun kar yağışı ve tipinin yanısıra buna zincirsiz araçlarda neden oldu. Boğaz gemi trafiğine açık ve şehir hatları seferlerinde bir sorun yok. Tren ve hava yolunda herhangi bir problem bulunmuyor. " dedi.

Kar yağışının başladığı günden itibaren trafiğe zincirsiz çıkan araçlara 32 bin 500 YTL ceza kesildiğini belirten Güler, "Şehirde toplam 1117 Trafik Kazası meydana geldi. Bunların 34'ü yaralamalı ve 1'i de maalesef ölümlü. Su ve doğalgazda herhangi bir sorun yok. Bazı yerlerde elektrik hatlarında problem var o da giderilmeye çalışılıyor. 100'e yakın vatandaşımız koruma altına alındı." diye konuştu.

İstanbullulara bugün için zincirsiz trafiğe çıkmayın ve toplu taşım araçlarını kullanın uyarısında da bulunan Vali Güler, " İnsanların yanısıra böyle havalarda hayvanları da düşünmek lazım. Benim tavsiyem cam önlerine ve sitelerin uygun yerlerine hayvanlar için yem bıraksınlar" dedi.

Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler, basın mensuplarına bilgi verdikten sonra bir süre Afet Yönetim Merkezi'nde çalışmaları takip etti.

ANKARA

Ankara Valisi Kemal Önal, olumsuz hava koşulları nedeniyle Ankara'nın merkez, ilçe ve köylerindeki ilk ve orta dereceli okulların bugün tatil edildiğini bildirdi.

Önal, yaptığı açıklamada, geceden itibaren başlayan ve gün içinde etkili olan kar yağışının ilk ve orta derecede öğrenim gören öğrencilerin ulaşımda can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacağını gözlemledikleri için bugün eğitime ara verileceğini söyledi.

Vali Önal, ayrıca kamu kurumlarında çalışan özürlü vatandaşların da bugün idari izinli sayılacaklarını belirtti.

KOCAELİ

Kocaeli'nde yoğun kar yağışı nedeniyle ilköğretim okulları ve liseler ile Kocaeli Üniversitesi'nde bugün eğitime ara verildiği bildirildi.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, il genelinde etkili olan yoğun kar yağışı dolayısıyla ilk ve orta dereceli okullar 18 Şubat Pazartesi günü tatil edildi.

Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise yoğun kar yağışı nedeniyle 18 Şubat Pazartesi günü bütün fakülte ve yüksek okullarda eğitime ara verildiği bildirildi.

Açıklamada, üniversitede eğitim ve öğretimin 19 Şubat Salı günü yeniden başlayacağı kaydedildi.

TOKAT

Tokat il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

Tokat Vali Vekili Şükrü Çakır, kent merkezi ve ilçelerde etkili olan kar yağışının bugün de devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Bazı ilçelerde kar kalınlığının 40 santimetreyi, bazı ilçelerde ise 70 santimetreyi bulduğunu belirten Çakır, il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildiğini ifade etti.

Çakır, şunları kaydetti:

'Yarın program devam edeceği için öğrenciler okula gelmek zorunda kalacaklardı. Bir kısım öğrencilerimiz taşımalı eğitim gördükleri için onlar gelemeyecekti. Öğrencilerimizin okula geldiklerinde üşümemeleri ve genel bir hastalığa yol açmamak için il merkezimizde ilk ve orta dereceli okullarımızı 2 gün tatil ettik. İlçelerimizde inisiyatif kaymakamlarımızda olduğu için duruma göre 2 veya 3 gün tatil edecekler.''

KIRŞEHİR

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesindeki okullarda kötü hava koşulları nedeniyle 2 gün eğitim ve öğretime ara verildi.

Çiçekdağı Kaymakamı Sedat Eliuz, ilçede kar kalınlığının 35 santimetreyi bulduğunu, karla birlikte tipinin hayatı büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi.

Eliuz, ''Yaptığımız değerlendirme sonucunda ilçemiz genelindeki ilköğretim, lise ve dengi okulların bugün ve salı günü tatil edilmesini uygun bulduk'' dedi.

KONYA

Kar kalınlığı 40 santimetreyi bulan Konya'da ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede 1 günlük kar tatili ilan edildi.

Konya'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, aralıklarla etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı, birçok alanda olumsuzluklara neden oldu. Ulaşımın güçlükle devam ettiği Konya'nın merkez ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede Pazartesi günü eğitime ara verildi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, öğrencilerin okullara gitmekte güçlü çekeceği belirtildi. Konya İl Milli Eğitim Müdür Halil Şahin, bugün öğleden sonra yeniden bir değerlendirme yapılarak, tatilin uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili karar verileceğini söyledi.

Konya'nın diğer ilçelerinde ise hava durumuna göre okulların tatil edilebileceği kaydedildi.

ÇORUM

Ukrayna üzerinden gelen soğuk hava ve kar yağışı, Çorum'da hayatı felç etti. Kar ve tipi nedeniyle Çorum'un çevre iller ve ilçelerle bağlantısı kesildi.

Çorum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 18 Şubat Pazartesi günü okullar tatil edildi.

Çorum'da dün başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Gece saatlerinden itibaren tipi şeklinde görülen ve etkisini artıran kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Kar nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Belediye ekipleri yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tipinin etkili olduğu yüksek kesimlerde açılan yollar tekrar karla kaplanıyor. Çorum'dan Ankara ve Samsun istikametlerinde ulaşım zor sağlanırken, Yozgat ve Amasya yolları uzun süre trafiğe kapandı. İlçe yollarında ulaşım ise tamamen durdu. Kent genelindeki tüm köy yollarının kapalı olduğu bildirilirken, ilgili ekiplerin yoğun bir çalışma içine girdiği açıklandı.

Şehirlerarası yollarda çok sayıda araç kar engeline takıldı. Farklı bölgelerde çok sayıda Trafik Kazası meydana geldi. Hava şartları spor müsabakalarını da etkiledi. Çorum Amatör Küme'de oynanacak olan Futbol maçlarının tamamı iptal edildi.

Bu arada, Çorum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 18 Şubat Pazartesi günü okullar tatil edildi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımın sağlıklı yapılamadığı bildirilen açıklamada, yatılı ilköğretim okulları, taşımalı eğitim yapılan okullar ile belde ve köylerdeki ilköğretim ve birleştirilmiş sınıflı okullarda 18 Şubat'ta bir gün süre ile eğitime ara verildiğini bildirildi.

BURSA

Bursa Valliği, yoğun kar yağışı nedeniyle bugün şehir merkezi ve ilçelerindeki okulların bir gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışının bugün de etkili olamasının beklendiği ve bu nedenle okulların tatil edildiği belirtildi. Açıklamada; "İl merkezi ve ilçelerde, 18 Şubat Pazartesi günü eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildi. Olumsuz hava şartlarının devamı halinde Pazartesi günü değerlendirilme yapılacaktır" denildi.


TUNCELİ

Tunceli'de aralıksız devam eden kar nedeniyle il genelindeki tüm ilk, orta ve yaygın eğitim kurumlarında iki gün okullar tatil edildi.

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, aralıksız devam eden kar nedeniyle il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm ilk, orta ve yaygın eğitim kurumlarında 18 -19 Şubat tarihleri arasında eğitim yapılmayacağı belirtildi.

Aynı tarihlerde il genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm engellilerin de izinli olduğu bildirilen açıklamada, ayrıca çalışan hamile personelin de kurum amirine bildirmek şartıyla iki gün boyunca idari izinli sayılacağı açıklandı.

Öte yandan Tunceli'de kar nedeniyle 245 köy yolu ulaşıma kapandı.


ÇANKIRI

Çankırı'nın Orta ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle okullar bir gün süre ile tatil edildi.

Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Orta ilçesi hariç diğer ilçe ve il merkezinde eğitim öğretimin devam edeceğini, Orta ilçesinde tipi nedeniyle okulların Orta ilçe merkezi ve köylerinde bir gün süre tatil edildiğini söyledi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız devam ediyor. Kar yağışı şehirde hayatı olumsuz etkilerken, okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

Şehir merkezinde dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, gece boyunca devam etti, sabah saatlerinde ise etkisini artırdı. Halen aralıksız devam eden kar yağışının şehir merkezinde kalınlığı 20 santimetreyi geçti, yüksek yerlerde ise kar kalınlığı yarım metreye yaklaştı. Kar yağışının pazartesi akşamına kadar devam etmesi bekleniyor.

Afyonkarahisar il genelinde kar yağışı nedeniyle ise okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Afyonkarahisar Valiliği'nden yapılan açıklamada, kamuda çalışan özürlü personelin de 2 gün izinli sayılacakları bildirildi.

Hava sıcaklığının eksi 12 dereceye kadar düşmesi beklenen Afyonkarahisar'da vatandaşlar don ve buzlanmaya karşı uyarılıyor. Öte yandan, karayollarının kavşak noktasında bulunan Afyonkarahisar'da İzmir, Ankara, Kütahya, Antalya, Konya, Isparta gibi illere ulaşımı sağlayan yollarda karayolları ekipleri aralıksız çalışıyor.

Tuzlama çalışmalarının sürdüğü güzergahlarda zincirsiz araçların trafiğe çıkmasına kontrollü olarak izin verilirken, Ankara yolu'nun en yüksek rakımlı noktası olan Köroğlu Beli'nde zincirsiz araçların seyretmesine izin verilmiyor.

SAMSUN

Kar yağışı nedeniyle Samsun il merkezi ile ilçe merkezlerindeki okullar 1 gün, köy okulları ise 2 gün tatil edildi.

Alınan bilgiye göre, gece başlayan kar yağışı Samsun merkez ve ilçelerde günlük yaşamı olumsuz etkilerken İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla il merkezi ile ilçe merkezlerindeki okullar 18 Şubat günü tatil edildi. Bu merkezlere bağlı köy okullarında tatil süresi 2 gün olarak belirlendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesine (OMÜ) bağlı fakülte ve yüksekokullarda da eğitime 2 gün ara verildi.

Yetkililer, OMÜ'de derslere 20 Şubat Çarşamba gününden itibaren devam edileceğini bildirdiler.


MUŞ

Muş'ta kar nedeniyle köy okulları bir gün tatil edildi.

Valilikten yapılan açıklamada il ve ilçe merkezleri hariç tüm köylerdeki ilköğretim okullarının Pazartesi günü tatil edildiği bildirildi. Dün akşamdan itibaren başlayan kar, şehir merkezinde 25 santimi buldu. Muş-Kulp-Diyarbakır yol çığ düşmesi sonucu kapandı. Zengök köyü yakınlarında düşen çığın temizlenmesi için Karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

YALOVA

Yalova'da yoğun kar yağışı sebebiyle okullar bugün tatil edildi.

Yalova Valiliği'nden yapılan basın açıklamasında, yoğun kar yağışı ve fırtına sebebiyle 18 Şubat Pazartesi günü (bugün) ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği belirtildi.

Açıklamada, Meteoroloji'den alınacak bilgiler doğrultusunda ileriki günlerde okulların tatili konusunda gerekli açıklamaların yapılacağı bildirildi.

ORDU

Ordu'da bu sabahtan itibaren etkili olan kar yağışı yüzünden Ordu'da okullar tatil edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, "Ordu merkez ve sahil ilçelerinde 1, yüksek ilçelerde 2 gün eğitim ve öğretime ara vermek zorunda kaldık." dedi.

Kar kalınlığının şehir merkezinde 10 santimi bulduğu Ordu'da hava şartları hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı sonrası Gülyalı, Perşembe, Fatsa ve Ünye'de kar kalınlığı 20 santimetreye yaklaştı. Kalınlık, özellikle Gürgentepe, Kabadüz, Akkuş ve Mesudiye'de 1 metrenin üzerine çıktı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, sahil ilçelerinde 1, yüksek ilçelerde ise 2 gün eğitim ve öğretime ara vermek zorunda kaldıklarını söyleyerek, "Ordu, Gülyalı, Perşembe, Fatsa ve Ünye'de 1 gün, diğer ilçelerde 2 gün tatil edildi. Hava durumuna göre yeniden değerlendirilecek." diye konuştu.SAKARYA

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sakarya'daki okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle il genelindeki ilköğretim ve liselerde eğitime bugün ara verildiğini bildirdi.

Sakarya'daki ilköğretim ve liselerde 19 Şubatta ders başı yapılacak.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) de eğitime bugün ara verildi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar nedeniyle kampüsteki ara yolların kapalı olduğunu belirtti.

Olası riskleri göz önüne aldıklarını kaydeden Durman, şunları söyledi:

''Pazartesi günü eğitim ve öğretime ara verme kararı aldık. Şu an için yönetim olarak kampüsteyiz ve ana yolların açık olmasına rağmen, ara yolların kapalı olduğunu gördük. Pekçok öğrencimiz il dışından geldiği için ulaşım konusunda sıkıntıya düşmemeleri açısından böyle bir karar almayı uygun gördük. Öğrencilerimizin sıkıntıya düşmemesi ve olası bir riskle karşılaşmamaları için eğitime bir gün ara verme kararı aldık.''

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ta yoğun kar nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, il merkezi ile merkez ilçeye bağlı köy ve kasaba okullarının yoğun kar nedeniyle bir gün tatil edildiği bildirildi.

Tüm yurdu etkisi altına alan kar, Kahramanmaraş'ta da hayatı olumsuz etkiliyor. Kar nedeniyle okullar tatil edilirken, çalışan özürlü veya hamile kamu görevlileri de bugün izinli sayılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious