Türkiye'nin böbrek haritası çıkartılacak

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Türk Nefroloji Derneği'nin hazırladığı, Türkiye'nin böbrek haritasının belirlenmesini amaçlayan ''Ulusal Böbrek Yetmezliği Önleme Proğramı'' projesine, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun onay verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyada böbrek hastalığını önlemeye yönelik çalışmaların yoğunlaştığı bir ortamda, Türkiye'de hiçbir bilimsel verinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Utaş, böyle bir ortamda böbrek hastalığı sıklığının araştırılmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Türk Nefroloji Derneği'nden Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar ile birlikte yaklaşık 1 yıl önce ''Ulusal Böbrek Yetmezliğini Önleme Proğramı'' projesi çalışmasına başladıklarını ve bir süre önce TÜBİTAK'a sunduklarını ifade eden Utaş, projenin kabul gördüğünü ve destek kararı çıktığını kaydetti.

Utaş, projenin, tüm bölgelerdeki böbrek hastalıkları ve sıklığının araştırılmasına, hastalığın hangi cinsiyette ve yaş gruplarında daha sık görüldüğünün belirlenmesine ve coğrafik dağılımlar arasındaki farklılıkların ortaya çıkmasına imkan sağlayacağına dikkat çekti. Kronik böbrek hastalığının, giderek artan ve özellikle hastaların akıbeti açısından halen yeterli iyileşmenin sağlanamadığı bir toplum sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Utaş, "Türkiye'de bu hastalık ancak, son dönem böbrek yetmezliğine gelindiğinde ortaya çıkıyor. Yani, diyaliz ya da böbrek naklinden başka seçenek kalmıyor. Biz, hafif, orta ve ileri dönemlerdeki hastaları da bilmek istiyoruz. Projenin hayata geçirilmesiyle, erken tanı ile hastalığın ilerlemesinin önlenmesi ya da geciktirilmesine yönelik çalışma yapma şansına sahip olacağız. Risk faktörlerini bilip, koruyucu çalışmalar yapabileceğiz.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious