Türkiye'nin bulgur ihracatı 100 milyon dolar

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin her yıl, doğrudan ve dolaylı olarak 100 milyon dolar tutarında bulgur ihraç ettiğini bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yrd. Doç. Dr. Bayram, ihracatın ise genellikle Ortadoğu ve bazı Avrupa Birliği ülkelerine olduğunu hatırlattı. Bulgur üretiminde Türkiye'nin birinci sırada olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Bayram gençlerin bulgur tüketimini Fastfood beslenme kültürünün olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

GAP Girişimciyi Destekleme Merkezi'nce (GİDEM) Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nda düzenlenen, ''Bulgur ve un teknolojileri satış ve pazarlama teknikleri'' konulu seminerde, konuşan Yrd. Doç. Dr. Bayram, Türkiye'de yılda 1 milyon 100 bin tonun üzerinde bulgur üretildiği aktardı. Ülkemizde kişi başına bulgur tüketiminin yıllık 12 kilogram civarında olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Bayram, bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD'de bu rakamın yıllık 3-4 kilogram civarında olduğunu dile getirdi.


FASTFOOD BESLENME KÜLTÜRÜ BULGUR TÜKETİMİNİ AZALTIYOR

Türkiye'de orta yaş ve üstünün bulgur tüketiminin iyi olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Bayram, "Özellikle fastfood tarzı beslenen yeni nesil ise bulguru yeterince tanımıyor." dedi.

Ülkemizde bulgurun gençlere mutlaka tanıtılması gerektiğini öneren Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayram, aksi taktirde pazar payında daralmanın yaşanacağına dikkat çekti. Tanıtım faaliyetlerinin yanında kaliteli ve hijyenik üretime özen gösterilmesini de isteyen Yrd. Doç. Dr. Bayram, "Çünkü Birleşmiş Milletler (BM) ihtiyaç sahibi bazı Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine daha besleyici ve raf ömrü daha uzun olduğu için her yıl yaklaşık 60 ile 80 ton yardım paketi hazırlıyor. Ülkemizin bu pastadan pay alması için kaliteli ve hijyenik bulgur üretimi yapması gerekiyor." bilgisini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious