Türkiye'nin 'cep' tercihi

Türkiye'nin 'cep' tercihi.9813
  • Giriş : 06.08.2007 / 13:43:00

Türkiye'de yılın ilk 5 ayında toplam 4.3 milyon adet cep telefonu satıldı. Satış sonuçlarında, Nokia lider.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türkiye'nin 'cep' röntgeni


06.08.2007 13:18
Geçen yıl toplam 8.2 milyon adetlik satış rakamına ulaşılan Türkiye’deki cep telefonu pazarı, bu yılın ilk beş ayında hızlı bir çıkış yakaladı. 2007’nin ilk 5 ayında cep telefonu satışları 4.3 milyonu buldu. Elde edilen bu rakamla geçen yılın neredeyse ilk 7 aylık performansına yaklaşılmış oldu.
Cep piyasası alanında araştırma yapan GFK Türkiye’nin son olarak yayımladığı rapora göre, mayıs ayında Türkiye’de 881 bin cep telefonu satıldı. Geçen yılın mayıs ayındaki bu rakam 551 bin seviyesinde bulunuyordu.

NOKİA ÖN SIRALARDA

Önümüzdeki aylarda satış trendinin artması ve yılın 10 milyonlu satış rakamlarıyla kapatılması bekleniyor. Ayrıca bu yıl satış hacmi olarak 1.5 milyar Euro’nun aşılması hedefleniyor.
Rapora göre Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, uzun yıllardan bu yana sürdürdüğü liderliğini yüzde 50’lerin üzerindeki pazar payıyla devam ettiriyor. Nokia, Türkiye’de en çok satılan cep telefonları değerlendirmesinde ilk 8 telefonla yer alıyor.
Firma ayrıca, Türkiye’de önümüzdeki yıl kullanılması beklenen Üçüncü Nesil (3G) telefon modelleri kategorisinde de önemli üstünlüğe sahip. Firma bu alandaki ilk 5 cep telefonu sıralamasının tamamını sahiplenmiş durumda. Güney Koreli akını
Cep telefonu pazarında Samsung ve LG gibi iki Güney Koreli firmanın çıkışı, ABD’li Motorola’nın da ciddi kayıp yaşadığı dikkat çekiyor. Bundan önceki yıllarda yüzde 5 – 10’lu pazar paylarıyla adını duyuran Motorola’nın şu andaki pazar payı yüzde 1.3’lü rakamlara inmiş durumda.

PHİLİPS DİKKAT ÇEKİYOR

Genel olarak pazar paylarına bakıldığında Türkiye’de ciddi kampanya yürütmemesine karşın Philips’in yüzde 2.4’lük rakamı da dikkat çekici. Özellikle uzun ömürlü pil süresiyle öne çıkan Philips modellerinin diğer ilgi çekici yanları ise ucuz ve hafif olmaları. Türkler cepte ucuza kaçıyor Türkiye’de en çok satılan 5 modelin sahip olduğu özellikler Türk halkının cep telefonlarından ne beklediğini ortaya koyuyor.
Genel olarak ucuz fiyatlı, 50 - 70 euro arasındaki telefon modellerini tercih eden Türkler, renkli ekran, radyo, müzikçalar, Bluetooth ve kamera gibi özelliklere o kadar da ilgi göstermiyor. İlk 5 modelin 4’ünde bu özelliklerin çoğu yer almıyor.
Pazarın en çok satılan modelinde yer alan tüm bu özellikler ise yeni cep telefonu alıcılarının artık teknolojiye de önem vermeye başladığını gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious