Türkiye'nin dadılara ihtiyacı yok!

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Türkiye'nin dadılara ihtiyacı yok" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK terörünün bitirilmesi amacıyla Türkiye ve ABD tarafından koordinatör atanmasını eleştirerek, "Türkiye'nin dadılara ihtiyacı yok" dedi.

Ağar, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmede bulundu. Ağar, Diyarbakır'da önceki gün meydana gelen patlama sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Çocuk her yerde masumdur. Çocuğa yapılan eylemler insanlıktan nasibini almamıştır" dedi. Bu topraklarda yaşamak isteyen insanlar tarafından kabulü mümkün olmayan bir eylem olduğunu vurgulayan Ağar, bu topraklardaki acılara yeni eklentiler yapıldığını ifade etti. Ağar, olayda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, bu tür olayların olmaması için dualarını eksik etmediklerini kaydetti. Ağar, Türkiye'nin neresinde bir bomba patlasa 70 milyonun aynı sıkıntı ve duyguları yaşadığını kaydetti.

Ağar, Türkiye'nin zıtlaşmaların ve kutuplaşmaların alanı olmayacağına işaret ederek, Türkiye'nin demokrasi içerisinde bütünlüklerin sahibi olunan bir yer olacağını ifade etti. Hükümet makamlarının zıtlaşma ve kutuplaşmadan medet umularak yönetilecek makamlar olmadığına dikkat çeken Ağar, aklı selimin en fazla ihtiyaç olunan makamın hükümet makamı olduğunu söyledi.

ATO Başkanı Sinan Aygün'ün eleştirilerine Başbakan Erdoğan'ın cevap vermesini eleştiren Ağar, hükümetin kendi ayağı altındaki siyasi zeminin kaydırılmasından vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Milletin olayları dikkatle bir şekilde takip ettiğini iddia eden Ağar, meselere insiyatifle bakan bakışı beklediğini, bunun yolunun da demokrasi ve hukukun gereklerine riayet etmesiyle mümkün olduğunu vurguladı.

Diyarbakır olayıyla ilgili resmi açıklamayı beklediğini söyleyen Ağar, Diyarbakır olayının Antalya ve Marmaris gibi kısa süre içerisinde aydınlatılmasının gerekliliğine işaret etti. Ağar, Türkiye'yi iç çatışma alanlarına sokacak hiç bir davranışın kabul edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Türkiye zorluklarını demokrasi, özgürlükler ve hukukla aşar. Bunun dışında hiç bir yolu kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Siyasetin kışkırmaların alanı olmayacağını belirten Ağar, Türkiye'de milliyetçiliğin her zaman birliktelik üzerine inşaa edildiğini söyledi.

Ağar, milletin çektiği acıları giderecek siyasi iradenin ortaya konulmasını, bunu yapmayan iktidarın ise gitmesi gerektiğini kaydetti. Yönetemeyen bir hükümet, yönetilemeyen bir Türkiye sendorumunun giderek gelişmekte olduğunu öne süren Ağar, hükümetin sinirlerini ve meselelere bakış açısını kontrol etmekte zorlandığını iddia etti. Ağar, hükümetin kendi siyaset zeminini kendi eliyle daralttığını ve meseleri kavramakta zorlandığını öne sürdü. Ağar, hükümetin önemli olaylar karşısında panik içine girdiğini, bunun da yönetememeyle ilgili olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'NİN DADILARA İHTİYACI YOK

Güneydoğu meselesinin Türkiye'nin temel meselesi olduğuna işaret eden Ağar, bu meseleyi dış polikanın ağlama duvarına haline getirmek suretiyle koordinatörlük meselesiyle karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Ağar, Terörle mücadelede ABD ile ikili düzeyde hiç ilişki olmamış, bilgi alışverişi yapılmamış gibi davranılmasının böyle bir mekanizmayı ortaya çıkardığını söyledi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da hükümetin paniklediğini belirten Ağar "Kendi yetersizliğini, kendi insiyatifsizliğini, dış politikanın bir bahanesi, iç politika başarsızlığını bir dış politika bahanesi olarak milletin önüne sunmuştur" diye konuştu.

Oluşturulan mekanizmanın ne gibi sonuçlar doğuracağının bugünden belli olmadığına işaret eden Ağar, hükümetin düzenlemeyi bir Başbakanlık genelgesiyle yapmasının da devlet mekanizmaları arasında görüş beraberliği olmadığının göstergesi olarak değerlendirdi. Ağar, Türkiye'nin kendi meselesini çözecek güce sahip olduğuna işaret ederek, Türkiye'yi Ortadoğu'daki istikrarsız ülkeler gibi düşünenlerin yanıldığını kaydetti. Ağar, Türkiye'nin kendi meselerini çözerken dadılara ihtiyacının olmadığını vurguladı.

DYP'NİN BARAJ SIKINTISI YOK

Son günlerde yapılan anketlerde DYP'nın yüzde 10 barajını aştığının hatırlatılması üzerine Ağar, kendilerinin baraj diye problemlerinin olmadığını kaydetti. Ağar, yapılan anketlerin şehir bölgelerinde yapıldığının söylendiğini, kendilerinin gerçek anketi kendi içlerinde yaptığını belirtti. Gerçek anketlerin kendilerine verdiği sonucun tek yagene iktidar alternatifinin DYP olduğunu ifade eden Ağar, siyasette arayış içerisinde olan, alternatif arayanların demokrasinin dostu olmadıklarını, iktidarın dostu olduklarını öne sürdü. Ağar, milletin alternatifinin kendi vicdanlarında var olduğunu, bir takım güç odaklarının muhteşem sofralarından iktidar alternatifi çıkarmak isteyenlere karşı bu milletin DYP alternatifini iktidara doğru olarak taşımakta olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious