Türkiye'nin değeri yurt dışından daha iyi anlaşılıyor

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Bakan Güler: "Türkiye'nin değeri yurt dışından daha iyi anlaşılıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AB Komisyonu Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın, "Ana enerji kavşağı Türkiye'ye tam potansiyelini kullanması yolunda destek verilmeli ve Enerji Topluluğu Anlaşması'na bir an önce tam entegrasyonu teşvik edilmeli." sözünü "Bizim değerimiz yurt dışından daha iyi anlaşılıyor." şeklinde değerlendirdi.

Hidroelektik Santraller İşletme Müdürleri Toplantısı, Altınkaya HES İşletme Müdürlüğü'nün organizasyonu ile Fatsa Yalçın Otel'de yapıldı. Toplantıya katılan Bakan Güler, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Güler, Javier Solana'nın, "Türkiye'ye Enerji Topluluğu Anlaşması'na bir an önce tam entegrasyonu teşvik edilmeli." sözünü şöyle yorumladı: "AB ile tam entegrasyon içinde çalışırken geçtiğimiz hafta 77 kişilik dev bir ekiple AB toplantılarına katıldık. Ve enerji görüşmelerine başladık. Bu noktada yaklaşık yüzde 85 görevlerimizi yerine getirdik. Şimdi de geri kalan kısmını toparlıyoruz. Türkiye'nin önemini maalesef Türkiye'dekiler göremiyor. Ama yurt dışından çok daha iyi anlaşılıyor Türkiye'nin değeri. Türkiye'de suni gündemlerden yaptıklarımızı da iyi anlatamadığımız için bu görünmüyor. Ama sayın Solona dahil görüştüğümüz bütün enerji bakanları ve diğer bakanlar bizim önemimizi çok ciddi olarak görüyorlar. Ve biz Türkiye olarak AB açısından da çevremizdeki ülkeler açısından da son derece önemli bir aktörüz. Çok önemli bir ülkeyiz. Bu noktalara son yıllardaki kararlı çalışmalarımızla geldik. Bunların içinde boru hatları, elektrik, doğalgaz, petrol iletim hatları çok önemli bir rol tutuyor. Mesela biz Irak'a, Gürcistan'a, Nahçıvan'a elektrik veriyoruz. Bunlar çok önemli unsurlar. Ve aynı zamanda Yunanistan'la Bulgaristan'la, Romanya ile iletim hatlarını geliştiriyoruz. Bunlar bizim tam entegrasyon için önemli adımlardı. Kısacası laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Türkiye bu yolda da bir engelle karşılaşmaz. Karşılıklı olarak onlarında bize ihtiyaçları var."

Hilmi Güler, Ceyhan Boru Hattı'nda ilk yükleme ile İstanbul ve boğazların büyük bir yükten kurtulduğunu söyledi. Güler, "109 baraj yöneticisini burada topladık. Amacımız hem kışa hazırlık hem de yerli kaynaklara verdiğimiz bir enerji politikamız var. Suyu daha çok kullanmak istiyoruz. HEVAŞ, hem barajları hem de hidrolik santralleri yönetiyor. 109 yönetici ile birlikte toplandık. Amacımız enerji üretirken, çevre dostu bir enerji üretmek." şeklinde konuştu.

Bakan Güler, 'Derelerden su akar, Türk bakar.' sözünün artık tarihte kalacağını şu sözlerle açıkladı: "Yenilenebilir enerji yasasını çıkardık. TEM-SAN diye bir kuruluşumuz var. Bu kuruluşumuz tribünler yapıyor. Bunlar küçük tribünler. Dolayısı ile biz 1 MGW altındaki dereleri de elektrik üretmek içim projelendiriyoruz. Bu noktada müracaatlarda var. Bunları değerlendiriyoruz. Tribünlerin üretimini biz yapıyoruz. Proto tiplerini yaptık bunların şimdi bunları yaygınlaştırmak istiyoruz. Dolayısı ile en ufak derelerden dahi enerji üretebilecek bir döneme giriyoruz." dedi.

Ceyhan'da ilk yüklemenin yapıldığını söyleyen Güler, "Bu yüzyılın projesi. O şekilde ifade edilen bir proje. Bu bir rüya idi gerçekleşti. Göreve geldiğimizde yüzde 0 olan bir inşaattı. Ve ilk petrolü yüklemeye başladık. Burada tam seviyesine geldiğinde günde 1 milyon varil petrol yüklenecek. 1 varil değil 1 milyon varil. Bu bakımdan Ceyhan bir enerji terminali bir enerji merkezi olma noktasında. Türkiye'nin enerji politikasında arz güvenliği açısından özel bir önem taşıyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious