Türkiye'nin desteğiyle ayakta duruyoruz

Türkiye'nin desteğiyle ayakta duruyoruz.16921
  • Giriş : 24.01.2009 / 09:46:00

Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin başhekimi Hüseyin Aşur, manevi olarak ayakta kalmalarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a borçlu olduklarını söylüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Savaşın başladığı ilk gün kendileri için her şeyin bittiğini düşünmeye başladıklarını söyleyen Aşur, ancak Türk halkının yaptığı gösteriler ve Erdoğan'ın sert konuşmasından büyük bir destek aldıklarını ifade ediyor.

Arap ülkelerinin Filistin konusunda hiçbir ciddi girişimde bulunmamaları, Batı ülkelerinin de Hamas'ın roketlerinden dolayı İsrail saldırılarına göz yummasının Gazze halkının maddi ve manevi olarak yalnız kalmasına sebep olduğunu belirten Dr. Enver Carada da Türk halkının gösterdiği duyarlılığı unutmalarının mümkün olmadığının altını çiziyor. Dr. Halid Hicazi ise Türkiye sayesinde savaşın durduğunu ifade ediyor. Hicazi, bu savaşta kimin dost, kimin düşman olduğunu da gördüklerini öne sürüyor.

Günlerce bombardımanlara maruz kalan Gazzeliler, dün ilk kez saldırı tehlikesi yaşamadan cuma namazı kıldı. Gazze kentinin en büyük camisi Ömeri Kebir'in imamı, hutbede özellikle El Fetih ve Hamas arasındaki ihtilafları isim vermeden eleştirerek, halkın birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini söyledi. Namaz sonrası Zaman'ın sorularını cevaplandıran caminin hatibi ve Hamas tarafından görevden alınan eski Gazze Müftüsü Abdulkerim Kahlud, Türkiye'nin verdiği desteğin İslam'ın gereği olduğunu belirtiyor. Gözleri görmeyen Kahlud, özellikle Başbakan Erdoğan'ın söz ve eylemleriyle Filistinlilerin gönlünde taht kurduğunu da vurguluyor. Son saldırılarda ağır yaralanan kardeşinin kızının Türkiye'de tedavi edildiğini belirten Salama el Safadi (52) ise Türkiye sevgisinin kelimelerle tarif edilemeyeceğini söylüyor. Safadi, Türk halkının Hamas, Fetih, İslami Cihad ayrımı yapmadan tüm grup ve mensuplarına aynı mesafede davranmasının da Filistin halkı üzerinde büyük bir etki meydana getirdiğini söylüyor.

Kendisini El Caruh (43) olarak tanıtan Filistinli seyyar satıcı da Türkiye'deki gösterileri televizyondan izlediğini anlatıyor. Arap dünyasında bu tür gösterilerin neden düzenlenemediğini tahmin ettiğini söyleyen El Caruh, Türkiye'nin, kendilerini bu durumdan kurtarması için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini de ekliyor. İsmini vermek istemeyen ve Hamas taraftarı olduğunu belirten başka bir kişi ise Hamas'ın derdini anlatabildiği tek ülkenin Türkiye olduğunu söylüyor.

'İran ve Suriye rant peşinde'

İran ve Suriye'nin kendilerine destek veriyormuş gibi görünüp bundan siyasi rant elde etmeye çalıştığını iddia eden aynı kişi, Türkiye'nin tüm bu ülkelerin önüne set çektiğini söylüyor. Gazze'ye Türk hükümetinin verdiği siyasi desteğin yanı sıra Türk yardım kuruluşlarının uzattığı yardım eli de halk arasında büyük bir heyecan meydana getiriyor. Kızılay, bölgeye başta tıbbi malzemeler olmak üzere her türlü ihtiyaç maddesi gönderirken, Kimse Yok mu Derneği de gıda ve ilaç yardımlarının yanı sıra bölgede kalıcı faaliyetlere imza atmak istiyor. Kimse Yok mu Derneği yetkilileri, Gazze'ye hastane, okul ve bina yapmak için girişimlerde bulunduklarını ifade ediyor. Gazze'de İHH, Deniz Feneri ve diğer pek çok yardım kurumu da yardım faaliyetlerinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*