Türkiye'nin ekonomik durumu çok iyi

Türkiye'nin ekonomik durumu çok iyi.8426
  • Giriş : 24.01.2008 / 20:42:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin ekonomik durumunun gerçekten iyi ve sağlam zeminde olduğunu belirterek, "(ekonomik dalgalanma) inşallah en az etkiyle atlatırız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Güler, İran üzerinden gelen doğal gaz konusunda da alınan önlemlerle vatandaşı "üşütmemeye gayret ettiklerini" söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Davos'ta bulunan Bakan Güler, bir grup gazeteci ile sohbet toplantısı yaptı.

Türkiye'nin enerji konusunda durumunu değerlendiren Bakan Güler, Türkiye üzerinden geçen boru hatlarının, ülkenin "jeostratejik ve jeopolitik önemi" kavramının altını daha iyi doldurma vesilesi olduğunu söyledi.

Güler, "(Hep derler ya Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik önemi). Türkiye'nin bu konumu bu projelerle biraz daha altı dolmuş oluyor, anlamlı oluyor" diye konuştu.

NABUCCO Projesi'nde 6. ortak olarak Alman RWE firmasının seçildiğini bildiren Bakan Güler, nükleer santral projesinde hazine garantisi sorununun, ilgili kanundaki bir maddeyle çözümlendiğini anımsattı.

Bakan Güler, İran doğal gazı ile ilgili soruyu yanıtlarken de geçen yıl son 78 yılın en sıcak ve kurak döneminin bölgede yaşandığını belirterek, bu yıl da son 40 yılın en soğuk kışının yaşandığını söyledi.

İranlı yetkililerin, çölde bile kar yağdığını, soğuk nedeniyle Tahran'da resmi dairelerin bile tatil edildiğini kendilerine bildirdiklerini ifade eden Bakan Güler, Türkiye'ye gelen doğal gaz hattının İran'ın iki büyük kenti olan Urumiye ve Tebriz'den geçtiğini anımsattı.

Güler, bu şehirlerdeki tüketimin de fazla olması nedeniyle Türkiye'ye gazın ulaşamadığını söyledi.

İranlıların, Türkiye'ye doğal gazı taşıyacak ayrı bir doğal gaz boru hattının yapılmasını gündeme getirdiklerini anlatan Bakan Güler, Türkiye'nin bu konuda aldığı tedbirleri dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının alınan önlemlerle vatandaşı, "üşütmemeye gayret ettiğini" ve bunu da şu ana kadar başardığını belirten Bakan Güler, alınan tedbirlerin etkili olduğunu kaydetti.

Bakan Güler, "İranlılar, hemen hemen her yıl doğal gazı kesiyor. Türkiye'nin izlediği bölge politikalarına karşı şantaj olarak kullanıyor olabilir mi" sorusu üzerine, "Yok. Onu şey aracı olarak kullandığını zannetmiyorum. Çünkü ben görüşmelerimi yaptım, arkadaşlarım oraya gittiler. Gerçekten yoğun kış şartları ve boru hatlarının özelliği burada önemli" diye konuştu.

Güler, bir başka soru üzerine, Yunanistan'a yapılan doğal gaz sevkıyatının da yeniden başladığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious